Gestasyonel diyabeti olan ve olmayan gebelerin sosyal jetlag, beslenme durumu ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social jetlag, nutritional status and physical activity levels of gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 816748
  2. Yazar: DENİZ ÇATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gestasyonel diyabet (GDM), gebelikte başlayan ve tanısı ilk kez gebelikte konulan çeşitli derecelerdeki glukoz tolerans bozukluğu ile karakterize önemli sağlık sorunlarından birisidir. Sosyal jetlag (SJL), uyku-uyanıklık düzeninin hafta içi ve hafta sonu uyku düzeni arasındaki farklılıklar sebebi ile bozulan ve biyolojik saat ile sosyal saat arasındaki yanlış hizalama ile sonuçlanan bir durumdur. GDM oluşumunun SJL ile ilişkisi, son yıllarda incelenmeye başlanmış ve yapılan birkaç sınırlı çalışma tarafından bu sirkandiyen yanlış hizalamanın gebelerde glukoz metabolizması üzerinde olumsuz etkileri olabileceği ortaya konmuştur. Bu bilimsel çalışma, GDM'li ve non-GDM'li gebelerin fiziksel aktivite düzeylerinin ve besin tüketim sıklıklarının SJL üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi adına beslenme durumunun ve gebeliğe ait antropometrik özelliklerini belirlemek amacıyla, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'nde izlenen gönüllü 28 non-GDM'li (kontrol) ve 28 GDM'li (vaka) gebe kadın olmak üzere toplam 56 gebe ile yürütülmüştür. Klinikte, jinekologlar tarafından takibi yapılan gebelerin genel özellikleri, besin tüketimleri, beslenme durumları, fiziksel aktivite düzeyleri ve SJL durumları değerlendirilmiş, biyokimyasal bulgular hasta dosyalarından alınmıştır. SJL durumu ile GDM arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM) is one of the important health problems characterized by various degrees of glucose intolerance that begins during pregnancy and is diagnosed for the first time during pregnancy. Social jetlag (SJL) is a condition in which the sleep-wake pattern is disrupted due to differences between weekday and weekend sleep patterns, resulting in a misalignment between the biological clock and the social clock. This scientific study was carried out with the aim of determining the nutritional status and anthropometric characteristics of pregnancy in order to evaluate the effect of physical activity levels and food consumption frequencies of pregnant women with and without GDM on social jetlag (SJL). It was conducted on 56 pregnant women, 28 non-GDM (control), and 28 pregnant women with GDM (case). General characteristics, food consumption, nutritional status, physical activity, and SJL status of the pregnant women who were followed up by gynecologists in the clinic were evaluated and biochemical analyzes were made. There was no significant relationship between SJL status and GDM (p>0.05).