Yerel yönetimlerin tarımsal kalkınmaya etkileri: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The effects of local governments on agricultural development: Case of Ankara Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 816771
  2. Yazar: BAHATTİN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Klasik kamu yönetimi anlayışında zamanla ortaya çıkan dönüşüm, merkezi idare ile mahalli idareler arasındaki koordinasyonda ve görev paylaşımında da kendini göstermektedir. Önceleri merkezi idare tarafından organize edilen yatırım ve hizmetlerin büyük bir bölümü, artık mahalli idareler tarafından yerine getirilmektedir. Bu nedenle, günümüz koşullarında belediyeler sadece üstyapı, ulaşım ve altyapı hizmetlerinin yanı sıra, şehrin ekonomik olarak gelişmesinde de önemli görevleri yerine getirmektedir. Küreselleşen dünyada, yerelde üretilen ürünler kendi bölgelerinin dışında, dünyanın farklı bölgelerine de gönderilebilmektedir. Bu bağlamda belediyelerin, bölgenin gücünü ve farkındalığını artıracak çalışmalarda bulunması ve politikalar geliştirmesi tarımsal kalkınma için büyük bir öneme sahiptir. Belediyelerin başarıları sadece; döktükleri asfalt miktarı, yaptıkları yol uzunluğu, çöplerin bertarafının yanı sıra şehrin kırsal alanlarını da kapsayacak şekilde yaptığı/yapacağı çalışmalarla ölçülecektir. Merkezi yönetimler tarımsal kalkınmanın gerçekleştirilmesine yönelik, programlar, politikalar geliştirmekte ve uygulamaya koymaktadırlar. Bu çalışmada tarımsal kalkınma, yerel yönetimlerin belediyeler özelinde ele alınmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'nin en geniş tarım alanlarına sahip illerinden biri olan Ankara seçilmiştir. Çalışmada, Ankara Büyükşehir Belediyesinin tarımsal kalkınmanın gerçekleştirilmesinde önemli bir yer tutan tarımsal üretime, tarım politikalarına yönelik ne gibi çalışmaları olduğu, üreticilere yönelik ne tür projelerin yapıldığı veya yapılacağı, hangi yatırımları planladıkları sorularına cevap aranmıştır. Bu kapsamda bu araştırmada, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilin tarımsal kalkınmasının sağlanması için tarım politikalarına yönelik etkinlikleri stratejik planları aracılığıyla incelenip değerlendirilmiş, yetkilerle de yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edinilen bilgilerle yerel yönetimlerin tarımsal kalkınmaya etkileri belediye özelinde incelenmiş ve ilin tarımsal kalkınmasına yaptığı/yapacağı etki çerçevesinde tarım politikalarının bugünü ve geleceği açısından çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Ayrıca, belediyenin tarımsal kalkınmaya olan etkileri SWOT analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir Yapılan bu değerlendirmede belediyenin tarımsal kalkınmaya etkisinde karşılaşılan sorunların güçlü ve zayıf yönleri dikkate alınarak incelenmiş ve belediyenin ildeki tarımsal kalkınmada başarısı açısından fırsat ve tehditler saptanarak politika önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transformation that emerged over time in the classical public administration understanding also manifests itself in the coordination and task sharing between the central administration and local administrations. Most of the investments and services, which were previously organized by the central administration, are now performed by the local administrations. Therefore, in today's conditions, municipalities not only perform superstructure, transportation and infrastructure services, but also fulfill important duties in the economic development of the city. In the globalizing world, locally produced products can be sent to different parts of the world besides their own regions. In this context, it is of great importance for the agricultural development that the municipalities work to increase the power and awareness of the region and develop policies. The achievements of the municipalities are only; The amount of asphalt they pour, the length of the road they make, the disposal of garbage, as well as the work they do/will do to cover the rural areas of the city will be measured. Central governments develop and implement programs and policies for the realization of agricultural development. In this study, agricultural development has been discussed in the context of local governments and municipalities. In this context, Ankara, one of the provinces with the largest agricultural areas in Turkey, was chosen. In the study, answers were sought to the questions of what kind of work the Ankara Metropolitan Municipality has done for agricultural production, agricultural policies, which have an important place in the realization of agricultural development, what kind of projects have been or will be made for producers, what investments they are planning. In this context, in this research, the activities of the Ankara Metropolitan Municipality regarding agricultural policies in order to ensure the agricultural development of the province were examined and evaluated through its strategic plans, the effects of local governments on agricultural development were examined in the municipality with the information obtained from face-to-face interviews with the authorities, and solution proposals were put forward in terms of the present and future of agricultural policies within the framework of the effect of the province on agricultural development. In addition, the effects of the municipality on agricultural development were evaluated with the SWOT analysis method.