Investigation of the interaction of the molecular structure of compound C24H24N6OS2 with DNA bases by DFT
C24H24N6OS2 bileşiğinin moleküler yapısının DNA bazları ile etkileşiminin DFT ile araştırılması
  1. Tez No: 816797
  2. Yazar: ZAINULABDEEN MOHAMMED JALIL JALIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tetrazol, tiyazol, siklobütan, asetamid ve fenil halkalarından oluşan bir kimyasal bileşiğin moleküler yapısı hesaplamalı kimya yöntemlerinden biri olan Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) kullanılarak araştırılmıştır. Hesaplamalarda hibrit fonksiyonlardan B3LYP baz fonksiyonu ile 6-311G ve 6-311G(d, p) sırasıyla split valans ve polarize split valans baz setleri kullanılmıştır. Kapalı formülü C24H24N6OS2 olan bileşiğin moleküler yapısı hem etanol hem de su ortamlarında optimize edilerek bağ parametreleri elde edilmiştir. Optimize edilmiş moleküler yapılar kullanılarak taban durumda su ve etanol ortamlarında tek nokta enerji hesabı yaptırılmıştır. Moleküler yapının en düşük enerjiye karşılık gelen en kararlı yapısı elde edildikten sonra moleküler elektrostatik potansiyel haritası elde edilmiş, doğal popülasyon analiz yüklerinden Fukui fonksiyonları hesaplatılmış ve moleküler orbital enerji değerleri elde edilmiştir. Moleküler orbital enerji değerlerinden moleküler yapının reaktivite parametreleri oluşturulmuş ve yük transfer parametreleri türetilerek adenin, guanin, sitozin ve timin gibi DNA bazları ile moleküler yapı arasındaki etkileşim araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The molecular structure of a chemical compound consisting of tetrazole, thiazole, cyclobutane, acetamide, and phenyl rings was investigated using Density Functional Theory (DFT), one of the computational chemistry methods. In the calculations, the B3LYP basis function and the split valence and polarized split valence basis sets of 6-311G and 6-311G(d, p), respectively, were used. The molecular structure of the compound with the closed formula C24H24N6OS2 was optimized in both ethanol and water environments, and bond parameters were obtained. By using optimized molecular structures, a single-point energy calculation was made in the ground state in water and ethanol environments. After obtaining the most stable structure of the molecular structure corresponding to the lowest energy, the molecular electrostatic potential map was obtained, the Fukui functions were calculated from the natural population analysis charges, and the molecular orbital energy values were obtained. The reactivity parameters of the molecular structure were formed from the molecular orbital energy values and the charge transfer parameters were derived, and the interaction between DNA bases such as adenine, guanine, cytosine, and thymine and the molecular structure was investigated.