Bazı organik sıvı ve katılarda spin örgü durulma mekanizmasının puls NMR yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 34905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. D. MEHMET ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması başlıca iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kesimde Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) olayının temel kavranılan açıklanarak NMR teorisi, Bloch denklemlerinin çözümleri, spin-örgü mekanizmaları ve bu mekanizmalarla ilgili olan temel etkileşmeler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, spin-örgü durulma mekanizmasını belirleyen boyuna durulma zamanı TJ hakkında açıklama yapılarak bu sürenin puls spektrometresi ile ölçülmesinde kullanılan ölçme yöntemleri incelenmiştir. İkinci kesimde ise n-hekzan, Gliserin, n-Heptan, Aseton ve yağlar gibi bazı organik sıvı ve katıların oda sıcaklığında deneysel olarak durulma zamanı T^ ölçülmüştür, ölçülen TJ değerleri yardımıyla söz konusu organik maddelerin dönme ve ötelenme hareketleriyle moleküler yapısı hakkında bilgi elde edilmiştir. Bulunan sonuçların başka yöntemlerle elde edilen sonuçlarla uygunluğu tartışılmış ve mümkün olan yorumlar verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Spin-Örgü Durulma Zamanı, Sürekli Dalga NMR, Puls NMR, rf alam, Dipolar Etkileşme, Spin-örgü Etkileşmesi.
Özet (Çeviri)
This tlıcsis mainly consists of two parts. in the first part, the basic conccpls of nuclcar magncüe rcsonance (NMR) havc bccn prescnled and Uıc llıcory of NMR, soluüons of Bloch cquations and, spin- lattice rclaxation mcchanisnıs lıave also been studied. The spin-latüce rclaxalion time Tj has bccn dcfmcd in relaxation meclıanisms and tlıe measuring metlıods of TJ by pulse NMR method lıave been cxanıincd. in tlıe sccond part, tlıe rclaxaüon timcs Tj of sonıc organic liquids and solid matcrials suclı as n- hexane, glyeerin, n-heptane, acelone and sonıe oils lıave been nıeasured at room temperature. Tlıe knovvlcdgc about tlıe nıolecular structure, the rotational and the translational motions of the nıentioned organic compounds lıave been obtained by taking into account tlıe values of tlıe nıeasured Tj. Tlıe resulls obtaincd from tlıe prcsent work lıave been compared \vitli llıe otlıers obtained by several diflcrent CKperinıental mellıods. Furtlıer possible conınıcnts of invcstigations lıave also been discusscd. KEYWORDS: Spin-Lattice Relaxaüon Times, Continuous Wave NMR, Pulse NMR, Rf-Field, Dipolar Intcracüon and Spin-Lattice Inleraction.