TÜrk ve Mısır Edebiyatlarında postmodern romanlar
Postmodern novels in Turkish and Arabic Literature
  1. Tez No: 816798
  2. Yazar: HAGER SALAH ABDALLAH OSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Türk ve Mısır Edebiyatlarında Postmodern Romanlar adlı çalışmanın kapsamında, Türk edebiyatından (3 roman) ve Mısır edebiyatından (3 roman)'ın incelemesi ve mukayesesi mevcuttur. 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan Postmodernizm akımının Türk ve Mısır Arap edebiyatında pek çok önem kazandığını söylemek mümkündür. İki edebiyatın Postmodern romanlarını incelemek için önceden, Postmodernizm'in teorik anlamda, doğuşu, gelişmesi, Türk ve Mısır edebiyatlarındaki yeri ve önde gelen yazarları hakkında bilgi verilmesi çalışmamızın ilk bölümünün konusudur. Postmodernizm'in anlatım biçimleri ve anlatım teknikleri incelendikten sonra Türk edebiyatı romanların hem klasik yöntemle hem de Postmodern bir eser olarak incelenmesi tezimizin ikinci bölümünde yer almaktadır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümde ise, Arap romanların aynı yöntemlerle incelenmesi ve iki edebiyatın romanları karşılaştırma kısmı yeralmaktadır. Çalışmanın ana eksenini oluşturan Türk ve Mısır Arap edebiyatında Postmodern roman incelenmesinden önce, tezin ilk bölümünde Postmodernizm'in doğuşu, gelişmesi ve Postmodern yazarların araştırması yapıldı. Türk ve Mısır Arap edebiyatında önde gelen Postmodern romancıların kısaca tanıtımı yapıldı. Tezin İkinci bölümünde Türk edebiyatçılardan Orhan Pamuk, Elif Şafak ve İhsan Oktay Anar seçilerek onların hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve romancılığı hakkında kısa bilgiler verildi. Her yazarın bir romanı alınarak Benim Adım Kırmızı, Aşk ile Puslu Kıtalar Atlası klasik yöntemle ve Postmodernizm açısından incelenmektedir. Mısırlı yazarlardan Necîb Mahfûz, Hayri Çelebi ve Ammar Ali Hassan'ın hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve romancılığı hakkında kısa bilgiler verilerek Binbirinci Geceden sonra, Turşucu Helvacı Seyahatnamesi ve Cebel El-Tayr (Kuş Dağı) romanları klasik yöntemle ve Postmodernizm açısından incelenmesi çalışmanın üçüncü bölümünde yer almaktadır. Üçüncü bölümün içerdiği bir başka alt bölüm ise, iki edebiyatın romanların karşılaştırması yer almaktadır. Çalışmanın giriş kısmında tezin odak noktaları, hedefleri ve çalışma yöntemlerinden söz edilirken, sonuç kısmında ise varılan sonuçlar değinilecektir. Çalışma kapsamında istifade edilen Türkçe, Arapça, İngilizce araştırma, kitap ve makale kaynakları çalışmanın son kısmı olan Kaynakça bölümünde yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study named Postmodern Novels in Turkish and Egyptian Literature, it is a study and comparison of postmodern novels in Turkish and Egyptian literature. We can say that the Postmodernism movement, which emerged from the second half of the 20th century, gained a lot of importance in Turkish and Egyptian literature. In order to examine the postmodern novels of the two literatures, it is the subject of the first chapter of our study to give information about the birth and development of postmodernism in the theoretical sense, its place in Turkish and Egyptian literature and its leading writers. After examining the narrative forms and narrative techniques of Postmodernism, the examination of novels both with the classical method and as a Postmodern work takes place in the first part of the second part of our thesis. In the aforementioned section, the birth and development of postmodernism in Turkish and Egyptian Arabic literature and postmodernist writers were researched. The introduction of the leading Postmodern novelists in Turkish and Egyptian Arabic literature and the general characteristics of the works are discussed. In the second chapter of the thesis Orhan Pamuk, Elif Şafak and İhsan Oktay Anar were selected from Turkish authors, their life, works, literary personality and novelism were investigated. By taking a novel of each author as an example, the novels My Name is Red, Aşk and Puslu Kıtalar Atlası are analyzed with the classical method and as Postmodern novels. By investigating the life, works, literary personality and novelism of Egyptian writers Necip Mahfouz, Khairy Shalabi and Ammar Ali Hassan, the novels of Arabian Nights and Days, The Time-Travels of the Man Who Sold Pickles and Sweets and Bird Mountain are written in classical method and Postmodern in the third chapter of the study. Also the result of the comparison between the novels selected and analyzed from Turkish and Egyptian literature is explained in the second part of the third chapter. In the introduction part of the study, the focus points, objectives and working methods of the thesis will be mentioned, while the conclusions will be mentioned in the conclusion part. Turkish, Arabic, English research, book and article sources used within the scope of the study will be included in the last part of the study, the Bibliography section.