Dünyada ve Türkiye'de ceza infaz kurumlarının yönetsel açıdan dönüşümü: Kavramsal bir araştırma
Management transformation of peninal institutions in the world and in Turkey: A conceptual research
- Tez No: 816806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada ceza infaz kurumlarının tarihsel gelişimi ve yapısı hakkında ayrıntılı bir şekilde araştırma yapılmış ve ceza infaz kurumlarında yönetim sürecine ilişkin detaylı bilgi verilmiştir. Bu araştırmada, geniş bir biçimde literatür araştırması yapılarak ceza infaz kurumları hakkında bilgiler verilmiş olup, yönetim süreci ele alınmıştır. Bu araştırma sürecinde, literatürde yer alan ve ceza infaz kurumlarını ele alan tez çalışmaları, kitap, makaleler dikkate değer bir biçimde incelenerek kaynak taraması yapılmıştır. Aynı zamanda cezaevi ile ilgili çıkan yasa, tüzük, yönetmelik gibi kaynaklara da tezde yer verilmiştir. Bu kaynaklara dayanarak hükümlü ve tutukluların işledikleri suç türleri, ceza infaz sistemleri, cezaevlerinde yaşanan asayiş sorunları, ceza infaz kurumunda bulunan servislerin mahkûmlara yönelik iyileştirme ve onları ıslah etme çabaları ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, ceza infaz kurumlarının tarihi geçmişi, yapısı ile ilgili literatürde var olan bilgileri ortaya koymak ve yönetim biçimleri hakkında bilgiler vermektir. Bu araştırma, kavramsal bir araştırma olup, literatürde var olan kaynakların kapsamlı bir şekilde taranması ile gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte araştırma detaylarının ortaya çıkarılması için, güncel olan; kanun, tüzük ve yönetmeliklerden de faydalanılmıştır. Veri tabanındaki bilgilerin istatistikleri alınmış ve bu alınan veriler tablo yardımıyla verilmiştir. Araştırmada taranan kaynaklardan ve diğer kanun, tüzük ve yönetmeliklerden ve araştırmanın bulgularından elde edilen bilgiler ışığından ortaya çıkan sonuçlar, tasnif edilerek tezin sonucu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical development and structure of penal institutions have been researched in detail, and detailed information on the management process in penal institutions has been given. In this research, information about penal institutions has been given by conducting exhaustive literature research, and the management process has been discussed. In the process of this research, thesis studies, books, and articles in the literature dealing with penal institutions have been carefully analyzed, and a literature review has been conducted. At the same time, sources such as laws, by-laws and regulations related to prisons were also included in the thesis. Based on these sources, the types of crimes committed by convicts and detainees, penal execution systems, public order problems in prisons and the efforts of the services in the penal execution institution to improve and rehabilitate the inmates are discussed. The scope of this research is to reveal the information available in the literature about the historical background and structure of penal institutions and to give information about their management styles. This research is conceptual research and has been carried out by a comprehensive review of the existing sources in the literature. In addition, in order to reveal the details of the research, current laws, statutes and regulations were also utilized. Statistics of the information in the database were taken, and these data were given with the help of tables. In the view of the information obtained from the sources examined in the research and other laws, statutes and regulations, the findings were classified and the results of the thesis were obtained.