Katyonik grup içeren Schiff bazı ligandı ve Co (II) metal kompleksinin kanser hücreleri üzerine antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of anticancer effects of Schiff base ligand and Co (II) metal complex containing cationic group on cancer cells
  1. Tez No: 816822
  2. Yazar: MELİS KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN SAKALLI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
En önemli sağlık sorunlarının başında gelen kanser, tedavisi oldukça zor olan komplike bir hastalıktır. Gün geçtikçe artan kanser terapötik rejimlerine rağmen, her yıl milyonlarca kişi kanserden ölmektedir. Kanser tedavisinde yaygın olarak sisplatin gibi kemoterapötik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, başlangıçta birçok kanser türüne klinik başarı göstermekte ancak ilerleyen aşamalarda ciddi yan etkilere ve ilaç direncine neden olmaktadır. Bu nedenle metal bazlı yeni ajanların geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Metal bazlı terapötikler için yüksek antikanser aktivite ile düşük toksisite arasında denge kurabilecek temel eser elementlerin seçimine odaklanılmaktadır. Son yıllarda antikanser özelliklere sahip Schiff bazı geçiş metali komplekslerinin kanser tedavisinde reaktif ajan olarak kullanılmaları araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasında, sentezi ve karakterizasyonu tamamlanmış 2,6-diasetilpiridin bis(4-açilhidrazon) ligandı (H2L9) ve bu ligandın yedi koordineli Co (II) kompleksinin farklı insan kanser hücre hatları üzerine antikanser etkileri araştırılmıştır. Bileşiklerin, kanser hücreleri (HT-29, Caco-2, MDA-MB-231, A549, HepG2, LNCaP) ve sağlıklı hücreler (CCD-18Co) üzerindeki sitotoksik etkisi, doza ve zamana bağlı olarak kolorimetrik MTT yöntemi ile değerlendirilmiş ve referans ilaç sisplatin ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler ile bileşiklerin %50 öldüren konsantrasyonları ve sitotoksik seçicilik indeksleri hesaplanmıştır. Bileşiklerin Caco-2 kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini aydınlatmak için Anneksin V-FITC/Propidyum İyodür boyaması ile apoptoz analizi, TMRE floresan boyası ile mitokondriyal membran potansiyelinin analizi ve floresan DCF probu ile reaktif oksijen türlerinin analizi flow sitometrisinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, antikanser etkileri araştırılan kimyasal bileşiklerin Caco-2 hücreleri üzerine sitotoksik seçiciliğinin sisplatine kıyasla daha yüksek olduğunu, ayrıca hücre içi ROS üretimine ve MMP kaybına yol açarak erken apoptotik hücre yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer, which is one of the most important health problems, is a complicated disease that is very difficult to treat. Despite the increasing number of cancer therapeutic regimens, millions of people die from cancer each year. Chemotherapeutic drugs such as cisplatin are widely used in cancer treatment. These drugs show clinical success in many cancer types at the beginning, but cause serious side effects and drug resistance in the later stages. Therefore, there is a need to develop new metal-based agents. For metal-based therapeutics, the focus is on the selection of essential trace elements that can balance high anticancer activity with low toxicity. In recent years, the use of Schiff base transition metal complexes with anticancer properties as reactive agents in cancer treatment has been investigated. In this thesis, the anticancer effects of 2,6-diacetylpyridine bis(4-acylhydrazone) ligand (H2L9) and the seven coordinated Co (II) complex of this ligand on different human cancer cell lines were investigated. The cytotoxic effect of the compounds on cancer cells (HT-29, Caco-2, MDA-MB-231, A549, HepG2, LNCaP) and healthy cells (CCD-18Co) was evaluated with the colorimetric MTT method depending on the dose and time and compared with the reference drug cisplatin. With the obtained data, 50% killing concentrations and cytotoxic selectivity indexes of the compounds were calculated. In order to elucidate the cytotoxic effects of the compounds on Caco-2 cancer cells, apoptosis analysis with Annexin V-FITC/Propidium Iodide staining, analysis of mitochondrial membrane potential with TMRE fluorescent dye, and analysis of reactive oxygen species with fluorescent DCF probe were performed in flow cytometry. The results showed that the cytotoxic selectivity of the chemical compounds, whose anticancer effects were investigated, on Caco-2 cells was higher than cisplatin, and also increased the density of early apoptotic cells by causing intracellular ROS production and MMP loss.