Amit fonksiyonel grup içeren yeni katyonik gemini yüzey aktif maddelerin sentezi ve fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis and investigation of the physicochemical properties of novel cationic gemini surfactants with amide functional group
  1. Tez No: 627609
  2. Yazar: İKBAL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BİLGEN, PROF. DR. HALİDE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma kapsamında, değişik hidrokarbon zincir uzunluklarına ve farklı bağlayıcı gruplara sahip imidazol baş gruplu yeni katyonik gemini yüzey aktif madde (KGYAM) ler sentezlenmiş, saflaştırılmış ve yapıları uygun spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. Bu maddelere ait Kritik Misel Konsantrasyon (KMK), agregasyon sayısı (Nagg), Krafft sıcaklığı (TK), iyonlaşma derecesi (α), karşıt iyon bağlanma derecesi (ρ), sıvı/hava ara yüzey özellikleri, boya çözündürme gücü (SP), emülsiyon dayanıklılığı gibi fizikokimyasal özellikler; yüzey gerilimi, iletkenlik, UV ve floresans spektrofotometre cihazları ile belirlenmiştir. Farklı zincir uzunluklarının ve farklı bağlayıcı grupların fizikokimyasal özellikler üzerine etkisi araştırılmıştır. Yukarıda bahsi geçen deneysel çalışmaların bazıları, ticari olarak kullanılan monomerik yapılı yüzey aktif maddeler ile bu çalışmada sentezlenen KGYAM'lerden oluşturulan farklı mol kesirli karışım sistemlerine de uygulanmıştır. Karışım sistemlerinin ideal/ideal olmayan çözelti davranışları, deneysel verilerin teorik hesaplamalar ile harmanlanması sonucunda belirlenmiştir. Ayrıca bu maddelerin 3 adet gram-pozitif ve 3 gram-negatif bakteriye karşı sergiledikleri antibakteriyel aktivite özellikleri test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new cationic gemini surfactants (CGS) with imidazole head groups having different hydrocarbon chain lengths and different spacer groups have been synthesized, purified and their structures have been elucidated by appropriate spectroscopic methods. Physicochemical properties of these substances such as Critical Micelle Concentration (CMC), aggregation number (Nagg), degree of ionization (α), Krafft temperature (TK), counter-ion binding degree (ρ), liquid / air interface properties, paint solubilization power (SP), emulsion stability have been determined with devices of surface tension, conductivity, UV and fluorescence spectrophotometer. The effects of different chain lengths and different spacer groups on physicochemical properties have been investigated. The some of the aforementioned experimental studies have also been applied to different molar fractional mixing systems formed from commercially used monomeric surfactants and cationic gemini surfactants synthesized in this study. The ideal / non-ideal solution behaviors of the mixing systems have been determined by blending the experimental data with the theoretical calculations. Additionally, the antimicrobial activity properties of these substances against 3 gram-positive and 3 gram-negative bacteria have been tested.