Uzun kodlanmayan RNA NEAT1, miR-139-5p, miR-129-5p, TGF-β1 ve Kollajen Tip I'in Pelvik Organ Prolapsusu (POP) ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between long non-coding RNA NEAT1, miR-139-5p, miR-129-5p, TGF-β1 and Collagen Type I with Pelvic Organ Prolapse (POP)
  1. Tez No: 816821
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA EDGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pelvik Organ Prolapsusu (POP), pelvik destek dokusundaki zayıflamadan kaynaklı olarak pelvik organların aşağı doğru hareket ettiği jinekolojik benign bir hastalık olarak bilinmekle birlikte moleküler mekanizması tam olarak aydınlatılmamıştır. Literatürde yer alan POP ile ilgili daha önceki çalışmalar özellikle dönüştürücü büyüme faktörü beta 1 (Transforming growth factor- beta 1; TGF-β1) ve kollajen tip I seviyelerinin POP'da değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Günümüzde gen ekspresyonunun regülasyonunda önemli yer alan mikro RNA'lar (microRNA; miRNA/miR) ve uzun kodlanmayan RNA'lar (long non-coding RNA; lncRNA) hastalıkların tanısında, önlenmesinde, tedavisinde ve prognozunda önemli faydalar sağlamaktadır. Çalışmamızın amacı, POP hastalığı ile ilişkisi daha önce bildirilmiş olan TGF-β1 ve kollajen tip I'in regülasyonunda etkili olduğu bilinen nuclear-enriched abundant transcript 1 (NEAT1), miR-139-5p ve miR-129-5p ekspresyon düzeylerinin POP hastalığı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza POP tanısı almış 34 hasta ve sağlıklı 30 kontrol birey dahil edilmiştir. Örneklem grubu fasya dokularından elde edilen RNA ile NEAT1, miR-139-5p ve miR-129-5p ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. TGF-β1 ve kollajen tip I protein seviyeleri ise enzime bağlı immünosorbent yöntemi (ELISA) ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak POP hastaları ve kontrol grupları karşılaştırıldığında miR-129-5p ekspresyon seviyesi POP grubunda anlamlı ölçüde yüksek tespit edilmiştir (p=0.011). Ayrıca TGF-β1 protein seviyesi POP grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek sonuç vermiştir (p=0.000). Elde edilen veriler ile POP mekanizmasında özellikle miR-129-5p'nin etkili olabileceği gösterilmiştir. İleri çalışmalarda miR-129-5p'yi düzenleyen lncRNA'lar ve miR-129-5p'nin düzenlediği diğer genler tespit edilerek POP ile ilişkileri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pelvic Organ Prolapse (POP) is a gynecological benign condition characterized by the downward movement of pelvic organs due to weakening of the pelvic support tissue. Although its molecular mechanism is not fully understood, previous studies in the literature have shown that Transforming Growth Factor-Beta 1 (TGF-β1) and collagen type I levels are altered in POP. MicroRNAs (miRNAs/miRs) and long non-coding RNAs (lncRNAs), which play important roles in the regulation of gene expression, have been found to provide significant benefits in the diagnosis, prevention, treatment, and prognosis of diseases. The aim of our study is to investigate the effects of nuclear-enriched abundant transcript 1 (NEAT1), miR-139-5p, and miR-129-5p expression levels, known to be involved in the regulation of TGF-β1 and collagen type I, on POP. A total of 34 patients diagnosed with POP and 30 healthy control individuals were included in our study. RNA was extracted from fascial tissues of the sample group, and the expression levels of NEAT1, miR-139-5p, and miR-129-5p were analyzed using the real-time quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR) method. The protein levels of TGF-β1 and collagen type I were evaluated using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. As a result, the expression level of miR-129-5p was found to be significantly higher in the POP group compared to the control group (p=0.011). Additionally, the TGF-β1 protein level was higher in the POP group compared to the control group (p=0.000). The obtained data indicate the potential involvement of miR-129-5p in the mechanism of POP. In further studies, lncRNAs regulating miR-129-5p and other genes regulated by miR-129-5p should be identified to investigate their relationship with POP.