Demiryolu taşımacılığı'nın turizm faaliyetleri içerisinde ki rolü: Doğu Ekspresi ve Kyushu Seven Stars Treni örnek olay incelemesi
The role of railway transportation in tourism activities: Case study of Dogu Express and The Kyushu Seven Stars Train
- Tez No: 816838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tren seyahatleri günümüzde turizm amaçlı kullanımı hızla artmaktadır. Bu seyahatlerin edinilen deneyimleri ve paylaşımları sayesinde en unutulmaz ulaşım türlerinden biri olduğu söylenebilir. Tren seyahatleri artık sadece bir taşıma aracı değil, aynı zamanda seyahat deneyimi olarak da tercih edilmektedir. Bu çalışma, nostaljik tren seyahatleri kapsamında Doğu Ekspresi ve Kyushu Seven Stars turistik trenlerinin incelenmesini konu almaktadır. Araştırmanın amacı, turistik amaçlı tren seyahati olan Doğu Ekspresi ve Kyushu Seven Stars trenleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklarını değerlendirmektir. Nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan doküman analizi bu çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışmada, demiryolu taşımacılığının turizm faaliyetleri içindeki rolüne odaklanılarak Doğu Ekspresi ve Kyushu Seven Stars trenlerinin karşılaştırılması üzerine sistematik bir inceleme yapılmıştır. Bu çalışmada, mevcut materyallerin analizi için doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma ise, veri toplama teknikleri olarak gözlem, görüşme ve doküman analizi yöntemlerini kullanan, olay veya olgulara müdahale etmeden doğal ortamında gerçekçi ve bütüncül bir değerlendirme yapabilen bir araştırma yaklaşımıdır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, bu yolculuğu deneyimleyen gezginlerin bu tren seyahatlerini başkalarına tavsiye ettiklerini göstermektedir. Doğu Ekspresi tercih eden yolcuların seyahat nedenleri arasında doğal güzellikler, turistik gezi, reklam, nostalji ve uygun fiyatlar sıklıkla tekrarlanırken, Kyushu Seven Stars'ı tercih eden yolcuların seyahat nedenleri arasında doğal güzellikler, turistik gezi, reklam, nostalji ve lüks turizm daha ağırlıklı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of train travels for tourism purposes is increasing rapidly., it can be said that these journeys are one of the most unforgettable forms of transportation due to the experiences and interactions gained during them. Train journeys are no longer just a means of transportation, but are also preferred as a travel experience. This study focuses on the analysis of the Eastern Express and Kyushu Seven Stars tourist trains within the scope of nostalgic train journeys. The aim of the research is to evaluate the similarities and differences between the Eastern Express and Kyushu Seven Stars trains for those who take tourist train trips. In this study, the document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used. In this study, a systematic review was conducted on the comparison of the Eastern Express and Kyushu Seven Stars trains, with a focus on the role of rail transport in tourism activities. Document analysis method was used to analyze the existing written materials. Qualitative research is an approach that uses observation, interview, and document analysis methods as data collection techniques and provides a realistic and comprehensive evaluation of events or phenomena in their natural environment without intervening. The results obtained from the research indicate that both trains are recommended to others by the participants. Among the reasons for choosing the Eastern Express, natural beauty, tourist attractions, advertising, nostalgia, and affordable prices were frequently mentioned, while among the reasons for choosing Kyushu Seven Stars, natural beauty, tourist attractions, advertising, nostalgia, and luxury tourism were more predominant.