Comparative constitutional happiness in the light of the jurisprudence of the Turkish Constitutional Court
Türk Anayasa Mahkemesinin içtihatları ışığında karşılaştırmalı anayasal mutluluk
- Tez No: 816888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİYE YILMAZ YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Tarihsel süreçte olduğu gibi günümüzde de yürürlükte olan pek çok anayasada mutluluk kavramına yer verilmiştir. Bu tezde mutluluk kavramı, Türk Anayasa Mahkemesi içtihatları doğrultusunda karşılaştırmalı anayasa hukuku açısından incelenmiştir. Öncelikle anayasa hukukunda mutluluk kavramı, gelişimi ve anayasal literatüre yayılma süreci ile ilgili bir incelemeye girişilecektir. Daha sonra bu konudaki güncel gelişmelerin ışığında, Dünya Mutluluk Raporları referansıyla ülkelerin anayasalarındaki mutluluk hükümleri dikkate alınarak karşılaştırmalı mutluluk performansları gözden geçirilmektedir. Bunları takiben, kavramın halen yürürlükte bulunan anayasalarda hangi işlevleri kazandığı örneklerle yansıtılmıştır. Tezin son bölümünde ise Türk anayasa hukukunda mutluluk kavramı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin geliştirdiği içtihat ekseninde irdelenmiştir. Mahkeme, mutluluğu sosyal hukuk devletinin bir çıktısı olarak kabul etmektedir. Temelde bu içtihatta yer alan unsurların bilimsel meşruiyeti, anayasalarında mutluluk hükmü bulunan ülkelerden derlenen ampirik veriler ve öğretideki görüşler eşliğinde tartışmaya açılmıştır. Bu tezin amacı anayasalarda yer verilen mutluluk hükümlerinin karşılaştırmalı hukuktaki örneklerden hareketle normatif çerçevesinin netleştirilmesi ve Türk Anayasa Mahkemesi içtihadı etrafında ülkelerin anayasal mutluluğuna etki etmesi muhtemel olan etmenlerin ortaya konularak bunların sosyal, ekonomik ve hukuki göstergelere referansla sağlamasının yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of happiness has been included in various constitutions in force today, as in the historical process. In this thesis, the notion of happiness is examined from the perspective of comparative constitutional law in accordance with the jurisprudence of the Turkish Constitutional Court. First, it shall be embarked on an inquiry concerning the term happiness in constitutional law, its development, and the process by which it spread in constitutional literature. In the light of recent advancements on the subject, comparative happiness performances of the countries are then reviewed considering happiness clauses in their constitutions with reference to the World Happiness Reports. Afterward, functions attained by the concept in current constitutions in force are reflected with examples. In the last part of the thesis, the concept of happiness in Turkish constitutional law is elaborated around the relevant jurisprudence developed by the Turkish Constitutional Court. The Court takes happiness as an output of the social state governed by the rule of law. Fundamentally, the scientific legitimacy of the elements included in this jurisprudence has been brought up for discussion given the empirical data and doctrinal views collected from countries with happiness clauses in their constitutions. This thesis aims to clarify the normative framework of the happiness clauses in constitutions based on examples in comparative law and to present factors, which are likely to affect the constitutional happiness of the countries around the jurisprudence of the Turkish Constitutional Court and crosscheck them with reference to social, economic, and legal indicators.