Yaşlanmanın ratların beyin dokusundaki total antioksidan ve oksidan durum ile Sirtuin-1 ve Sestrin-2 düzeylerine etkisi
The effect of aging on the total antioxidant and oxidant status and Sirtuin-1 and Sestrin-2 levels in the brain tissue of rats
  1. Tez No: 816904
  2. Yazar: DAMLA CANAYAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel olarak yaşlanmanın ratların beyin dokusundaki total antioksidan ve oksidan durum ile Sirtuin-1 ve Sestrin-2 düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal Metot: Çalışma materyalini 24 adet Sprague Dawley ırkı 4 farklı yaş grubundaki ratlar oluşturdu, Grup 1 (n= 6) 1,5 aylık (12,5 puberta), Grup 2 (n= 6) 6 aylık (18 yıl), Grup 3 (n= 6) 12 aylık (30 yıl), Grup 4 (n= 6) 18 aylık rat (45 yıl) olarak deney grupları oluşturuldu. Çalışma sonunda ratların beyin dokusunda ve serumda Sirtuin-1 ve Sestrin-2 düzeyleri ELISA test kitleri ile Total Antioksidan (TAS), Total Oksidan Seviyesi (TOS) düzeyleri ise Rel Assay Diagnostics' kitleri ile belirlendi, Serumda glukoz, total kolesterol (TK), trigliserit (TG), total protein (TP), albümin düzeyleri ile ALT ve AST aktiviteleri spektrofotometrik olarak otoanalizör cihazında ölçüldü. Bulgular: Grupların vücut ağırlık değişiminin düşükten yükseğe göre Grup 1, Grup 2, Grup 3 ve Grup 4 olduğu, ratların vücut ağırlık düzeyinin yaş ilerledikçe arttığı görüldü. Grup 1'de total protein, globülin ve trigliserit düzeyinin en düşük olduğu; Grup 4'te ise total protein, globülin ve total kolesterol düzeyinin en yüksek olduğu belirlendi. Plazmadaki ALB/GLO oranının yaşlanmayla beraber azaldığı ve Grup 1 en yüksek olduğu görüldü (P0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to experimentally investigate the effects of aging on total antioxidant and oxidant status and Sirtuin-1 and Sestrin-2 levels in brain tissue of rats. Material and Method: The study material consisted of 24 Sprague Dawley rats in 4 different age groups. Group 1 (n= 6) 1,5 months (12,5 puberty), Group 2 (n= 6) 6 months (18 years), Group 3 (n= 6) 12 months (30 years), Group 4 (n= 6) 24 Experimental groups were formed as monthly rats (75 years). At the end of the study, Sirtuins-1 and Sestrin-2 levels in brain tissue and serum of rats were determined with ELISA test kits, Total Antioxidant (TAS) levels and Total Oxidant Level (TOS) levels were determined with Rel Assay Diagnostics kits. Glucose, total cholesterol (TK), triglyceride (TG), total protein (TP), albumin, ALT, AST activity in serum were determined spectrophotometrically in an autoanalyzer device. Results: It was observed that the body weight changes of the groups were Group 1, Group 2, Group 3 and Group 4 according to low to high, and the body weight level of the rats increased with age. In Group 1, total protein and globulin, triglyceride levels were the lowest; Total protein, globulin, and total cholesterol levels were found to be the highest in Group 4. It was determined that the ratio of ALB/GLO in plasma ecreased with aging, and Group 1 was the highest (P0.05).