Akdeniz diyeti ve batı tarzı diyet modellerinin ratlarda telomer uzunluğu, biyokimyasal parametreler ve hipokampus üzerine etkisi
Effect of Mediterranean diet and western diet models on telomere length, biochemical parameters and hippocampus in rats
  1. Tez No: 904012
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA TİLEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Akdeniz diyeti (AD) ve Batı tarzı diyet (BD) modellerinin ratlarda telomer uzunluğu, oksidatif stres ve inflamatuvar belirteçler ile hipokampus toplam hücre sayısı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma toplam 21 adet (8 haftalık) erkek Sprague-Dawley rat ile yürütülmüştür. Ratlar rastgele 3 gruba (n=7) ayrılmıştır. Sekiz hafta boyunca 1 grup Kontrol diyeti (KD), 1 grup Akdeniz diyeti (AD) diğer grup ise Batı diyeti (BD) olarak içerikleri hazırlanmış pelet yemlerle beslenmişlerdir. Çalışmanın süresi boyunca ratların günlük yem tüketimleri kayıt altına alınmış ve 10 günde bir boy ve vücut ağırlıkları ölçülmüştür. Çalışma sonunda ratlardan derin anestezi altında kardiyak kan alınarak ötenazi yapılmıştır. Ardından beyin dokularından hipokampus bölgesi çıkartılarak -80 °C' de analize kadar muhafaza edilmiştir. Telomer uzunlukları PCR yöntemi ile, biyokimyasal parametreler ELISA yöntemi ile, hipokampus hücre sayıları ise izotropik fraksiyanatör yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of Mediterranean diet (AD) and Western diet (BD) models on telomere length, oxidative stress and inflammatory markers, and hippocampus total cell number in rats. The study was conducted with a total of 21 (8-week-old) male Sprague-Dawley rats. Rats were randomly divided into 3 groups (n = 7). For eight weeks, one group was fed the Control diet (CD), one group was fed the Mediterranean diet (AD), and the other group was fed the Western diet (BD) with pellet feeds. Throughout the study, daily feed consumption of the rats was recorded and their height and body weight were measured every 10 days. At the end of the study, the rats were euthanized by taking cardiac blood under deep anesthesia. Then, the hippocampus region was removed from the brain tissues and stored at -80 °C until analysis. Telomere lengths were measured by the PCR method, biochemical parameters were measured by the ELISA method, and hippocampus cell numbers were measured by the isotropic fractionator method.