Klasik ütopyalarda birey sorunu
The problem of individual in classical utopias
  1. Tez No: 816912
  2. Yazar: SONGÜL DAĞTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ MEHDİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada klasik ütopyalarda birey sorunu ele alınmaktadır. Bu amaçla önce ütopya kavramı açıklanmakta, hangi eserlerin klasik ütopya olarak değerlendirilmesi gerektiği tespit edilmekte ve buna bağlı olarak söz konusu eserlerin ortak özelliklerinin neler olduğu serimlenmektedir. Ardından“birey”kavramının çeşitli alanlardaki kullanımları üzerinde durulmakta ve Antikçağ'dan Rönesans'a kadar birey sorununun nasıl değerlendirildiği tartışılmaktadır. Bu arka plana dayanılarak Devlet, Ütopya, Güneş Ülkesi ve Yeni Atlantis isimli klasik ütopyalarda“birey”in nasıl değerlendirildiği, eserlerin yazıldıkları dönemler de göz önünde bulundurularak incelenmektedir. Son olarak, her bir eserde konunun nasıl ele alındığı günümüz bakış açısı da yer yer dikkate alınarak eleştirel bir tahlile tabi tutulmakta ve bir takım sonuçlar çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of individual in classical utopias is discussed. For this purpose, first, the concept of utopia is explained, the works that should be considered as classical utopias are determined, and consequently, the common characteristics of these works are revealed. Then, the usage of the concept of“individual”in various fields is emphasized and how the problem of the individual was evaluated from Antiquity to the Renaissance is discussed. Based on this background, the evaluation of the“individual”in classic utopias such as The Republic, Utopia, The Sun City, and New Atlantis is examined through taking into account the periods in which the works were written. Finally, each work is critically analyzed, considering the contemporary perspectives about the issue, and then some conclusions are drawn about the problem of individual.