Post-oil urban development in the gulf cities: Riyadh, Doha and dDbai
Körfez şehirlerinde petrol sonrası kentsel gelişim: Riyad, Doha ve Dubai
- Tez No: 816913
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÜMRAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Arap Yarımadası (AY) vahalar, göçebeler, geleneksel yerleşimler ve limanlar olarak biliniyordu. Bununla birlikte, Doha, Dubai ve Riyad gibi Körfez şehirleri, son yıllarda en çok yerel mimari ve şehircilikte görülen benzeri görülmemiş dönüşümler geçirdi. Bu şehirlerin gelişimi, petrol öncesi, petrol keşfi ve petrol sonrası dönemlere dayalı olarak göçebe sonrası, geleneksel dönem, modern dönem ve çağdaş dönem olmak üzere 4 ana aşamada kendini gösterebilir. Bu nedenle Arap Yarımadası, petrolü fiziksel ve sosyo-kültürel değişimler bağlamına oturtarak ekonomik gelirlerin belkemiği olarak görmüştür. Bu bölgenin en eski kentsel dokusu ve yaşamı, etkili bir şekilde ifade etmek gerekirse, iklim koşullarına uyum ve sosyal ihtiyaçlardı. Dönüşümler sadece ekonomik çerçevede devam etmemiş, yatay kapılı geleneksel mahalleleri dikey gökdelenlere dönüştürmüştür. Riyad, Doha ve Dubai'nin üretimine rehberlik eden üç paradigma: ikonik modernite, mimari batılılaşma, sürdürülebilirlik ve yeşil gündemlerin entegrasyonu, fırsatların dahil edilmesi, işlerin karşılanabilirliği ve yabancı işçi barındırma. Sonuç olarak, sosyo-kültürel ve mimari kimlik, günümüz şehirlerinin imajlarında giderek terk edilmiştir. Sonuncusu, petrol bulunmama riski beyanına ve karbon emisyonlarındaki artışa ek olarak, bu araştırmanın ele aldığı birkaç konu arasında yer alıyor. Genel olarak, petrolün olumsuz ve olumlu etkileri, belgeler ve hükümet raporları aracılığıyla tartışılan bir konu olmaya devam etti. Buna göre, pek çok araştırmacı henüz Körfez'in hızlı bölgesel dönüşümüne vurgu yapıyor ancak bu operasyonun aşamaları detaylı olarak belirsizliğini koruyor. Dolayısıyla bu araştırma, adı geçen üç kasabanın anlatıları arasındaki zaman içinde köprü kurmayı amaçlamaktadır. Ve iletilen geçişlerin ana faktörleri ile ortaya çıkın.
Özet (Çeviri)
The Arabian Peninsula (AP) was known as Oases, nomads, traditional settlements, and harbors. However, Gulf cities like Doha, Dubai, and Riyadh have undergone unprecedented transformations in recent decades, most visible in local architecture and urbanism. The development of these cities can manifest through 4 main stages: post-nomadic, traditional period, modern period, and contemporary period, based on pre-oil, oil discovery, and post-oil eras. The AP had, in consequence, considered oil as the backbone of the economical revenues, contextualizing in physical and socio-cultural shifts. This region's earliest urban fabric and life was effectively speaking climatic circumstances adaptation and social needs. Followed by oil availability, after the 1960s, the so-called sudden modernization occurred. Three paradigms were mentoring Riyadh, Doha, and Dubai re-fabrication concluded in iconic modernity, the architectural westernization. Second, sustainability promises and integration of green agendas. And finally, the inclusion of opportunities, affordability of jobs, and foreign labor hosting. Socio-cultural and architectural identity, as a result, has been gradually abandoned in today's cities' images. The latter is among the several issues this research addresses, in addition to the declaration of oil unavailability risk and the rise of carbon emissions. Overall, oil's negative and positive effects remained a topic to discuss through documents and government reports. Accordingly, many researchers emphasize the rapid regional transformation of the Gulf yet, but the stages of this operation stayed detailly unclear. Thus, this research aims to bridge the gaps between the three mentioned towns' narratives through time. And come out with the main factors of the communicated transitions.