Mağaza tasarımına marka kimliğinin yansıtılması: Spor mağazaları üzerine bir inceleme
Reflecting brand identity in store design: An investigation on sports stores
  1. Tez No: 816915
  2. Yazar: BEGÜM ERENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde markaların genişleyen pazarda kendilerini öne çıkarabilmek için tüketiciye kendilerini en iyi şekilde anlatabilecekleri nokta olan mağaza iç mekan tasarımlarına önem vermesi gerekmektedir. Tasarlanacak mağaza markayı tüketiciye tanıtırken aynı zamanda marka kimliğini de yansıtabilmelidir. Perakende alanında kritik bir öneme sahip olan günümüz mağaza iç mekan tasarımlarının marka kimliği ile olan ilişkilerini incelemek; iç mimarlık disiplininde marka kimliği, mağaza tasarımı, tüketici deneyimi etkileşimini mekansal olarak okumak, konuya ilişkin tasarım kriterlerini açığa çıkarmak araştırmanın temel amacıdır. Bu bağlamda, marka ve mağaza tasarımının tüketici davranışlarına etkisi, pazarlama aracı olarak mağaza tasarımı stratejisi, mekan kurgusu olarak mağaza tasarımını oluşturan ögeler, tasarımı ve konsepti oluşturan prensipler konu başlıkları olarak ele alınmıştır. Genel bir perspektiften spor perakende mağazalarını incelerken, belirli markalar üzerinde odaklanma tercih edilmiştir. Seçilen markalar; Nike, SneaksUp ve House of SuperStep, pazarın farklı segmentlerini temsil etmekte ve böylece geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Bu markalar arasındaki ilişki, perakende pazarındaki farklı stratejiler ve müşteri demografileri arasındaki farklılıkları anlama konusunda yardımcı olmaktadır. Nike, genellikle belirli bir marka imajı oluşturmak ve kendi ürünlerini kontrol etmek için kendi perakende mağazalarına sahipken, SneaksUp ve House of SuperStep genellikle çeşitli markaları bir araya getirerek geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Bu, markaların perakende stratejileri, mağaza tasarımı ve müşteri hedefleme konusunda nasıl farklı yaklaşımlar benimsediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, brands must prioritize store designs that can effectively communicate their identity to consumers in order to stand out in the expanding market. The store design should not only introduce the brand to the consumer but also reflect the brand identity. The main purpose of the research is to examine the relationship between contemporary store designs, which are of critical importance in the retail space, and brand identity; to spatially understand the interaction between brand identity, store design, and consumer experience in the discipline of interior architecture; and to reveal design criteria related to the subject. In this context, the impact of brand and store design on consumer behavior, store design strategy as a marketing tool, elements that constitute store design as spatial fiction, and the principles that form the design and concept were discussed as subject headings. A general perspective was preferred when examining sports retail stores, focusing on specific brands. The selected brands; Nike, SneaksUp, and House of SuperStep, represent different segments of the market and thus provide a broad perspective. The relationship between these brands helps to understand the differences between different strategies and customer demographics in the retail market. While Nike typically has its own retail stores to create a specific brand image and control its products, SneaksUp and House of SuperStep generally offer a wide product range by bringing together various brands. This demonstrates how brands adopt different approaches in terms of retail strategies, store design, and customer targeting.