Psychoanalytic study of death and life drives in Jojo Moys' Me Before You, John Green's The Fault in Our Stars, and Ian Mcewan's The Children Act
Ölüm ve yaşamın psikanalitik çalışması, Jojo Moys'un Senden Önce Ben, John Green'in Yıldızlarımızdaki Hata ve Ian Mcewan'ın Çocuklar Yasası
- Tez No: 816914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Zaman geçtikçe, insanlar her gün iyi ve kötü arasındaki yorucu mücadeleye daha fazla farkındalık kazanırlar. Bu inanılmaz riskli eşlikleri nedeniyle her gün yaptıkları her şeyden dolayı çeşitli sonuçlar yaşadıklarında daha da kötüleşir. Yunanca'da“Eros”ve“Thanatos”kelimeleri sırasıyla“aşk”ve“ölüm”anlamına gelir. Sigmund Freud,“Eros”ve genellikle“Thanatos”olarak adlandırılan“ölüm içgüdüsü”kavramlarını Psikoloji Üzerine (1920) adlı eserinde psikolojik kavramlar olarak kullandı.“Eros”, libidinal, cinsel veya yaşam arzusu, tüm canlıları birbirine yaklaştırmaya çalışır.“Thanatos”ise canlıların ölümüne neden olur ve şiddetli veya yıkıcı duygular olarak ortaya çıkar. Sigmund Freud'un özel bilimsel çalışmasının bir sonucu olarak, insanlık için gerçek bir durum olan herhangi bir zihinsel sürece ilişkin tüm potansiyel cevapsız soruları doğru bir şekilde açıkladı ve cevap verdi. Freud, insan beyninin en derin seviyelerine odaklandı. Eros ve Thanatos arasında büyük bir boşluk olsa da, yeterli eğitimi olan insanlar Eros'un, insan hayatının olumlu yönü olduğuna inanarak, sonunda galip geleceğini öğretilirler. İnorganik olma arzusu, genellikle ölüm içgüdüsü veya ölüm sürücüsü olarak bilinen, tüm canlıları harekete geçirir. Sadece ortaya çıkmaz; bir parça Eros ile bağlantılı olduğunda, etkisi özellikle tekrarlayan dürtüler yoluyla belirgin hale gelir. İnsanlar bu iki dürtü arasındaki çatışma ve yarış sayesinde de hayattadırlar. Sağlıklı bir yaşam dengeli bir mücadeleyi gerektirir. Kişisel tarihine romanlarına dahil ederek, David Herbert Lawrence korkunç bu çatışmayı aydınlatarak edebiyatta gerçek bir devrim yarattı. Savaş kitabın her yerini sardığı postmodern edebiyattaki karakterler de bu savaşın kurbanlarıdır. Bu çalışma, üç romanda (John Green'in Yıldızların Altında, Jojo Moys'un Senden Önce ve Ian McEwan'ın Çocukların Yasası) Eros ve Thanatos arasındaki çatışmayı yansıtmaktadır. Çalışma, dört bölüm ve tezin ana bulgularını özetleyen sonuçları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
As time passes, people become more conscious of the wearying battle between good and evil that occurs every day. It worsens when they suffer various consequences due to this incredibly risky accompaniment to everything they do daily. In Greek, the words“Eros”and“Thanatos”denote, respectively,“love”and“death.”Sigmund Freud used the concepts of“Eros”and the“death instinct”(which is typically referred to as“Thanatos”) as psychological concepts in Beyond the Pleasure Principle (1920).“Eros,”the libidinal, sexual, or life desire, seeks to bring all living things closer together.“Thanatos”causes the death of living things and appears as violent or destructive emotions. As a consequence of his particular scientific investigation, Sigmund Freud accurately explained and provided answers to all of the potential unanswered concerns regarding any mental processes that have been an actual status for humanity. Freud focused on the deepest levels of humans brains. Even if there is a vast gap between them ( Eros and Thanatos), people with sufficient education are consistently taught that Eros, the positive aspect of humans lives, will ultimately triumph. The urge to become inorganic, often known as the death instinct or death drive, drives all living things. It does not just show up; when a piece is linked to Eros, its impact is made clear, mainly through repeating impulses. A human is also alive because of the conflict and race between these two impulses. A healthy life demands a balanced fight. By incorporating elements of his personal history into his novels, David Herbert Lawrence brought about a true revolution in literature by illuminating this terrible conflict. The characters in postmodern literature, where the fight permeates the entire book, are also very much victims of this battle. This study reflects the conflict between Eros and Thanatos in three novels; John Green's The Fault in Our Stars, Jojo Moys' Me Before You, and Ian McEwan's The Children Act. The study deals with four chapters and conclusions which sum up the main findings of the dissertation.