Siyasal maskülenlik ekseninde Meral Akşener ve Canan Kaftancıoğlu'nun queer feminist açıdan karşılaştırılması
A comparison of Meral Akşener and Canan Kaftancıoğlu from a queer feminist perspective on the axis of political masculinity
  1. Tez No: 816934
  2. Yazar: HİLAL İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Eril üstünlüğünün meşrulaştırıldığı siyasi arenada liderlik, erkekler ve eril değerler ile birlikte ele alınmakta, dişil değerler ise zayıflık olarak algılanarak sistemin dışına itilmektedir. Bu durum kadın siyasetçilerin siyasi performanslarını icra ederken ciddiye alınmak, siyaseten kabul görmek adına erilleşme pratiklerine başvurmalarına neden olmaktadır. Siyasal maskülenlik ekseninde kadın siyasi liderler, eril söylem ve davranış kalıplarını ön planda tutarken, feminen değerleri ise sergilemekten kaçındıkları görülmektedir. Ancak seçilen farklı ülkelerdeki farklı siyasi kadınlık performanslarına bakıldığında bu durumun aşılmaya başlandığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada queer feminizm ışığında eril dişil değerlerin söylemlerle nasıl açığa çıkarıldığı ve yeniden üretildikleri incelenerek, Türkiye özelinde seçilen iki kadın siyasi liderin siyasi performanslarını sergilerken maskülen ya da feminen değerleri ne ölçüde sahiplendikleri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilere göre İYİP Genel Başkanı olan Meral Akşener'in dişil maskülen, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun ise“yeni siyasi kadınlık”performansını sergilediği görülmüştür. Ancak Türk siyasetinin eril arenasında iki farklı ideolojiye sahip olan bu iki liderin tarz ve söylem olarak maskülen bir pozisyon aldıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the political arena where masculine supremacy is legitimized, leadership is handled together with men and masculine values, while feminine values are perceived as weakness and pushed out of the system. This situation causes female politicians to resort to masculinization practices in order to be taken seriously and to be accepted politically while performing their political performances. In the axis of political masculinity, it is seen that female political leaders prioritize masculine discourse and behavior patterns, while avoiding displaying feminine values. However, when the different political femininity performances in different selected countries are examined, it is observed that this situation has begun to be overcome. In this study, by examining how masculine feminine values are revealed and reproduced through discourses in the light of queer feminism, The extent to which two female political leaders elected in Turkey, while exhibiting their political performances, embraced masculine or feminine values was examined. According to the data obtained as a result of the study, it was seen that Meral Akşener, who is the Chairman of IYIP, exhibited the feminine masculine performance, and Istanbul Provincial President Canan Kaftancıoğlu performed the“new political femininity”. However, it is seen that these two leaders, who have two different ideologies in the masculine arena of Turkish politics, take a masculine position in terms of style and discourse.