Coğrafya ders kitaplarında göç konusunun öğretimi
Teaching immigration in geography textbooks
  1. Tez No: 816933
  2. Yazar: HURİYE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ders kitapları ülkelerin bireylerine kazandırmak istediği değerlere ve bilgilere göre hazırlanan kaynaklardır. Ortaöğretim coğrafya kitabında yer alan bir konu da göç konusudur. Göç konusu nedenleri ve sonuçları bağlamında çok boyutlu bir mekânsal değişim sürecidir. Bu çalışmada ortaöğretim coğrafya ders kitaplarında (9,10,11 ve 12 sınıf) göç konusunun öğretiminin ele alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma türlerinden biri olan betimsel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler doküman incelemesi tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla belirlenen dört ders kitabı incelenmiştir. Yapılan araştırmada coğrafya ders kitaplarında göç konusunun hangi yönleriyle ele alındığının ortaya konulması, kitap hazırlama komisyonlarındaki yazarlara, alanyazındaki göç konusunu çalışan araştırmacılara ve konunun öğretiminde birinci derecede sorumlu olan öğretmenlere katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Araştırmanın sonucuna göre göç konusunun öğretimine ilişkin ders kitaplarının içerik boyutunun daha güncel bilgiler ve göç kavramlarının daha detaylı verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Göç konusunun tüm boyutlarıyla öğretiminin gerçekleştirebilmesi için coğrafya ders kitabı içeriğine ilişkin çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The textbooks are the sources which are prepared related to values and knowledge that they wish to have countries' individuals gain. Migration is the subject of a Geography book in secondary education. The subject of migration is a multidimensional spatial change process in context of reasons and causes. In this study, it is tended to examine the migration by taking account in the secondary textbooks of geography (9,10,11 and 12 classes). The research was conducted by descriptive screening method, which is one of the qualitative research types. The data were obtained by using the document analysis technique. In the research, four textbooks determined for the purpose of collecting data were examined. In the research, it was thought that revealing which aspects of migration are covered in geography textbooks will contribute to the authors in book preparation commissions, researchers on the topic of migration in literature and teachers who are primarily responsible for teaching the subject. According to the results of research, it is thought that the content dimension of the textbooks related to teaching migration should be prepared more up-to-date and in detail. Solution suggestions have been developed for the content of geography textbooks in order to teach subject of the migration with all its dimension.