İzmit körfezi gemi tabanlı egzoz emisyonların Entec ve Trozzi Vaccaro yöntemleriyle analizi
Analysis of Izmit bay ship-based exhaust emissions by Entec and Trozzi Vaccaro methods
- Tez No: 816938
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Makine Mühendisliği, Ulaşım, Marine Science, Mechanical Engineering, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin sanayi ve denizcilik alanında en yoğun bölgesi olan Marmara Denizinin, İzmit Körfez alanında meydana gelen gemi kaynaklı ezgoz emisyonları hesaplanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Gemi kaynaklı egzoz emisyonlarının bir kirlilik kaynağı olarak tanımlanmasından bu yana; çevresel duyarlılıkların artması, iklim değişikliği çerçevesinde gittikçe daha büyük önem kazandırmaktadır. Denizcilik sektörünün uluslararası ölçekte 2030 ve 2050 hedeflerine uygun olacak şekilde sektör bazında olduğu kadar coğrafi olarak da düzenlenebilmesi için emisyon azaltım potansiyellerinin belirlenmesi gerekmektedir. İzmit Körfezinde, 01.12.2018 ve 30.04.2022 tarihleri arasında, gerçek gemi hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan egzoz emisyonları ve bunun yanında gemilerin yanaşmaş kalkma hizmetini sağlayan liman romorkörleri, Entec UK ve Trozzi Vaccaro metodolojileri ile 2 farklı şekilde hesaplanmış ilk çalışma olup, liman bölgeleri gemi egzoz hesaplamalarında hangi metotun diğerine göre daha kullanışlı olduğu değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlar itibariyle, yerel trafik olarak değerlendirilen liman romorkörlerinin gözardı edilemeyecek bir emisyon kaynağı olduğu sonucuna varılmıştır. Egzoz emisyonu hesaplama sonuçları, bölgeden alınan meterolojik veriler ile korelasyon analizine tabi tutulmuş, azot oksit(NOx), kükürt oksit(SOx) ve partikül madde(PM) ile aralarında farklı derecelerde korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir. Bu sayede zamana bağlı emisyon hesaplamalarındaki değişimlerin, meterolojik ölçümler ile doğrulanabilirliği test edilmiş olacaktır.Çalışmada, egzoz emisyonlarının, artış eğilimi dikkate alınrak; yasal, teknolojik ve operasyonel alanlarda iyileştirme önerileri getirilmiş, emisyon kirliliğinin sınırlandırılması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ship-sourced exhaust emissions from the Izmit Bay of the Marmara Sea, which is the most industrialized and maritime region of Turkey, were calculated and the results were evaluated. Since ship-sourced exhaust emissions were defined as a source of pollution; Increasing environmental awareness is gaining more and more importance in the framework of climate change. It is necessary to determine the potential of the maritime sector in order to be organized geographically as well as on a sectoral basis, in accordance with the 2030 and 2050 targets on an internat൴onal scale and 2053 on a national scale. In the Bay of Izmit, between 01.12.2018 and 30.04.2022, the ship-based exhaust emissions due to the actual ship movements, as well as the port tugboats providing the berthing departure service of the ships, are calculated using two different methods with the Entec UK and Trozzi Vaccaro methodologies. It has been evaluated which method is more useful than the other in ship exhaust calculations. According to the results, port tugboats, which are considered as local traffic, are considered to be an emission source that cannot be ignored.Exhaust emission calculation results were subjected to correlat൴on analysis with the meteorological data taken from the region, and various correlations were found between nitrogen oxide (NOx), sulfur oxide (SOx) and particulate matter (PM). In this way, the accuracy of the changes in emission calculations based on time with meteorological measurements will be tested. In the study, considering the increasing trend of exhaust emission pollution calculated; Improvement suggestions were made in legal, technological and operational areas, and it was stated that emission pollution should be limited and minimized.