STZ ile indüklenmiş Tip 1 Diyabet sıçanlarda Hidroksitirozol'ün Testiküler Prdx6 ekspresyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Hydroxytyrosol on Testicular Prdx6 expression in STZ-induced Type 1 Diabetes rats
- Tez No: 816943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Diabetes mellitus, yüksek kan şekerine bağlı olarak gelişen ve insülin eksikliği ile karakterize edilen metabolik bir hastalıktır. Diyabete bağlı ortaya çıkan oksidatif stres, tüm doğurganlık sorunlarının başlangıcıdır ve spermatogenezde yer alan tüm sinyal yollarını etkilemektedir. Diabetes mellitus, erektil disfonksiyon, ejakülasyon, üreme organlarında ve semen kalitesinde değişikliklere neden olmaktadır. Hidroksitirozol, diyabete bağlı testislerde meydana gelen spermatogenik fonksiyon hasarını azaltır ve bu hasara karşı korur. Biz bu çalışmamızda testislerde meydana gelen spermatogenik fonksiyon hasarını azalttığı ve bu hasara karşı koruyucu olduğu bilinen hidroksitirozolün, spermatozoanın canlılığı, hareketliliği ve fertilizasyon yeteneğinde önemli rol alan Prdx6 proteininin ekspresyonu üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmada 28 erkek rat kullanıldı. Ratlar kontrol (sadece salin), hidroksitirozol (30 gün boyunca intraperitoneal olarak 10 mg/kg hidroksitirozol) , steptozotosin (tek doz intraperitoneal olarak 55 mg/kg streptozotosin) , streptozotosin+hidroksitirozol (tek doz intraperitoneal olarak 55 mg/kg streptozotosin ve 30 gün boyunca intraperitoneal olarak 10 mg/kg hidroksitirozol) olmak üzere dört gruba ayrıldı. İmmunohistokimya ve Western blot yöntemleriyle Prdx6 proteinin ekspresyonu belirlendi. Prdx6 ekspresyonu streptozotosin grubunda kontrol ve hidroksitirozol gruplarına kıyasla anlamlı şekilde artış gösterdi. Streptozotosin+hidroksitirozol grubunda ise kontrol, hidroksitirozol ve streptozotosin gruplarına göre Prdx6 ekspresyonu istatiksel olarak anlamlı şekilde azaldı. Sonuç olarak streptozotosin uygulaması Prdx6 ekspresyonunu artırmıştır. Ancak streptozotosin sonrası hidroksitirozol uygulaması Prdx6 ekspresyonunun düşmesine neden olmuştur. Bu bulgular bize hidroksitirozolün diyabetik testisteki koruyucu rolünü Prdx6'dan bağımsız bir şekilde yaptığını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease that develops due to high blood sugar and is characterized by insulin deficiency. Oxidative stress due to diabetes is the beginning of all fertility problems and affects all signaling pathways in spermatogenesis. It causes diabetes mellitus, erectile dysfunction, ejaculation, changes in reproductive organs and semen quality. Hydroxytyrosol is a powerful natural antioxidant in olive oil. This component reduces and protects against spermatogenic function damage in testicles due to diabetes. In this study, we aimed to investigate the effect of hydroxytyrosol, which is known to reduce and protect against spermatogenic function damage in the testicles, on the expression of Prdx6 protein, which plays an important role in the viability, motility and fertilization ability of spermatozoa. Twenty eight male rats were used in the study. Rats were divided into four groups as control (saline only), hydroxytyrosol (10 mg/kg hydroxytyrosol intraperitoneally for 30 days), steptozotocin (single dose 55 mg/kg streptozotocin intraperitoneally), streptozotocin + hydroxytyrosol (single dose intraperitoneally 55 mg/kg streptozotocin and 30 days intraperitoneally 10 mg/kg hydroxytyrosol). Expression of Prdx6 protein was determined by immunohistochemistry and Western blot methods. Prdx6 expression was significantly increased in the streptozotocin group compared to the control and hydroxytyrosol groups. In the streptozotocin+hydroxytyrosol group, Prdx6 expression was statistically significantly decreased compared to the control, hydroxytyrosol and streptozotocin groups. As a result, streptozotocin application increased Prdx6 expression. However, hydroxytyrosol application after streptozotocin caused a decrease in Prdx6 expression. These findings suggested that hydroxytyrosol exerts its protective role in diabetic testis independently of Prdx6.