Hubris: A conceptual analysis and its influence on individuals and societies
Hubris: Bireyler ve toplum üzerindeki etkisi çerçevesinde kavramsal bir analiz
  1. Tez No: 816944
  2. Yazar: EDANUR ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma hubris konseptinin güçle olan direkt ilişkisi sebebiyle bireysel ve toplumsal etkisinin rolünün altını çizerek onun doğasının özünde siyasi olup olmadığı sorusuna cevap bulmayı amaçlamıştır. Hubris, kişinin ötekini bastırarak kendi üstünlüğünü kabul ettirmesi arzusuna dayandığı için toplumsal adaletsizliğe ve tek sesliliğe sebep olmaktadır. Buradan hareketle, hubris, özellikle etik ve siyaset alanında tartışılması gereken bir kavramdır. Bu sebeple, bu çalışma, temelde, hubrisin doğasının siyasi olduğunu iddia etmektedir. Bu amaçla, ilk olarak, kavramın bireysel ve toplumsal seviyedeki uygulamalarının birbirinden ayrıştırılamayacağı ve birbirlerine olan bağlı etkilerini gösterebilmek amacıyla, metodolojik bir tartışma yürütülmüş, sonuç olarak integratif bir yaklaşım önerilmiştir. Daha sonra, bu tartışmayı doğru bir zemine oturtabilmek amacıyla, antik, teolojik, aydınlanmacı ve çağdaş literatürdeki düşünürlerin hubris fikirlerinden yararlanılmıştır. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda bu çalışmada kavramsal analiz yöntemi kullanılmıştır. Hubris ile belirli paralellikleri bulunan küstahlık, gurur, narsisizm ve patolojik büyüklenmecilik gibi literatürdeki yardımcı kavramlar, bu tez çerçevesinde kapsamlı bir hubris anlayışı oluşturmak için kullanılmıştır. Tez, hubrisin ahlakiliğini üç ana etik teori ve etik egoizm ve ayrıca bir erdem olarak gurur kavramı aracılığıyla incelemiştir. Bu teorik çerçeve yoluyla, özellikle de MacIntyre'ın bir erdem olarak adalet fikrini kullanarak, kibrin neden adaletsizliğe katkıda bulunduğu açık hale getirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışma, metodolojik yaklaşımda vurgulandığı gibi, toplumsal hubrisin çeşitli örneklerini derinlemesine inceleyerek, bunun politik doğasını ve hem bireysel hem de toplumsal düzeylerdeki kapsayıcılığını göstermektedir. Siyasi hubrisin ile bir dostluk biçimi olarak siyaset arasındaki ilişkinin yakından incelenmesi, kibrin siyaset, dayanışma ve nihayetinde kamu yararı üzerindeki zararlı etkilerini ortaya çıkarmıştır. Son olarak, bu kavrayışlardan yararlanan tez, hubrisin yol açtığı sosyal adaletsizliği ve tek sesliliği ele almak için, kökleri diyalojik ve müzakereci demokrasi ilkelerine dayanan çözümler önermiştir. Genel olarak, bu tez hubris literatürüne katkıda bulunmayı, hubrisin politik doğasına ışık tutmayı amaçlamakta ve daha adil ve uyum içinde bir toplumu geliştirmeye yardımcı olabilecek etik içgörüler sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate whether the concept of hubris is inherently political in nature, by highlighting the role of individual and social influence intertwined with power. Hubris is known to cause social injustice and monotony as it stems from the desire to assert one's superiority by suppressing others. Thus, this study contends that the nature of hubris should be primarily discussed within the realms of ethics and politics. To achieve this, a methodological discussion is undertaken to demonstrate the interdependent effects of the individual and social manifestations of hubris, culminating in an integrative approach. The ideas on hubris from ancient, theological, enlightenment scholars, and contemporary thinkers are then explored to establish a solid foundation for the ensuing analysis. Utilizing the method of conceptual analysis, this study integrates auxiliary concepts such as arrogance, pride, vanity, narcissism, and pathological grandiosity, which share distinct parallels with hubris, to develop a comprehensive understanding of the concept. The thesis proceeds to examine the immorality of hubris through the lenses of three major ethical theories and ethical egoism, as well as the concept of pride as a virtue. By employing these theoretical frameworks, particularly MacIntyre's idea of justice as a virtue, it becomes evident why hubris contributes to injustice. Furthermore, the study delves into various examples of social hubris, illustrating its political nature and its inclusiveness at both the individual and social levels, as emphasized in the methodological approach. A close examination of the relationship between political hubris and politics as a form of friendship reveals the damaging effects of hubris on politics, solidarity, and ultimately, the common good. Finally, drawing on these insights, the dissertation proposes solutions to address the social injustice and monotony engendered by hubris, rooted in the principles of dialogic and deliberative democracy. Overall, this dissertation contributes to the ongoing discourse surrounding hubris, shedding light on its political nature and providing ethical insights that may help foster a more just and harmonious society.