Çok kriterli karar verme teknikleriyle ülkelerin lojistik performans düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of logistic performance levels of countries with multi-criteria decision making techniques
  1. Tez No: 816946
  2. Yazar: KÜBRA SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ülkeler için lojistik uluslararası ticaret performansının temel belirleyicilerinden biridir. Lojistik bulunduğu ülke ve firma ekonomisine olan katkılarından dolayı her geçen gün büyüyen ve gelişim gösteren bir sektör haline gelmiştir. Lojistik performans özellikle gelişme gösteren ülkelerin küresel ticaretteki paylarını olumlu yönde arttırabilmeleri ve küreselleşmenin kazanımlarından faydalanabilmeleri için oldukça önem taşır. Bu çalışmada amaç, literatürde oldukça fazla kullanılan Çok Kriterli Karar Verme(ÇKKV) tekniklerinden yararlanarak 2018 yılına ait Dünya Bankasından (World Bank)alınan Lojistik Performans Endeksi araştırması içinden seçilen 15 ülke için lojistik performans ölçümü gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada ilk olarak seçilen değerlendirme kriterlerinin önem ağırlıkları tarafsız ÇKKV tekniği olan CRITIC yöntemle hesaplanmıştır. Elde edilen ağırlık değerleri VIKOR,SAW ve TOPSIS yöntemlerinde kullanılarak firmaların performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For countries, logistics is one of the main determinants of international trade performance. Logistics has become a growing and developing sector every day due to its contribution to the economy of the country and company where it is located. Especially the logistics performance of developing countries is very important for them to increase their share in global trade and to benefit from the gains of globalization. The aim of this study is to measure logistics performance for 15 countries selected from the Logistics Performance Index research from the World Bank for 2018 by using Multi-Criteria Decision Making techniques, which are widely used in the literature. In this study, the importance weights of the evaluation criteria determined first were calculated with the CRITIC method, which is an objective MCDM technique. With the help of the weights obtained, the performances of the companies were evaluated by using SAW, TOPSIS and