Fahreddin er-Razi'nin ahkam ayetleri tefsirinde izlediği metod
The Method of Fahreddin er-Razi used in the interpretation of the provisions of Quran
- Tez No: 81696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Fahruddin er-Râzi (544/1150) yılında Rey şehrinde bir ilim evinde doğup yetişmiştir. Tavizsiz ve keskin sözleri sebebi ile önce Havarizm, sonrada Buhara şehirlerinden sürülür. Farsça ve Arapça' yi çok iyi bilmekte olup, her iki dilde tefsirden tıbba, Astronomiden fıkıha, Kelamdan fıkıh usulüne kadar birçok dalda yüzlerce eser vermiştir. Bu eserlerin en önemlileri otuziki ciltlik et-Tefsir el-Kebir“Büyük Tefsir”ve beş ciltlik el-Mahsul fi Um usuli 'l-fıhıh“Fıkıh Usulü”dür. İnandığı gibi yaşamasına rağmen hayatında keskin dönüş yaparak felsefe ve kelamcılıktan dönmüş, en güzel yolun Kur'an'ın yolu olduğunu belirtmiştir. Bütün gayret ve çabasını buna yönlendirerek kabul veya reddin sağlıklı olabilmesi için mutlaka akim kullanılması gerektiğim aynı menşeden olmaları hasebi ile sahih akim sarih nakille çelişemeyeceğini ortaya koymuştur. Tefsirinde bu prensibin ağırlıklı olduğu görülse de Kur'an'ın anlaşılması için; yeri geldikçe Kur'an'ı Kur'an'la, sünnetle, fıkıhla, dil mantığı, nahiv ve belagatle ve diğer müfessir ve alimlerin görüşleriyle de açıklamaya çalışmış ve böylece kendine has bir metod geliştirmiştir. *.-- TOKSEKÖĞRETİMK01ÜLÜ ÖO&ÜMANTASYON MERKEZİ 159
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fahruddin er-Râzi was born and grown up in ( 544 / 1 150 ) year in the city of Rey at the house of science. He was expelled first from. Havarism and then Buhara city because of his unyielding and firm words. He knew Persian and Arabic languages very well, and wrote hundreds of masterpieces in both languages on various branches such as from commentary on the Koran to the Medicine, from astronomy to Muslim canonical Jurisprudence, from speech to procedure on Muslim canonical Jurisprudence. The most important of these masterpieces are thirty volume of“Et-Tefsir el-kebir”(Great Commentary) and five volumes of“el- Mahsul fi ilm Usuli'1-fıkıh”(Procedure on Muslim Canonical Jurisprudence). Although he lived as he believed, having made a sharp turn from his style of Philosophy and Speaking, he stated that the best and good way was the way of Koran. By directing all of his effort and endeavour to this way he has been pointed out and stated that wisdom absolutely must be used for ensuring sound and perfect acceptance or rejection, and that true wisdom would not be improved by clear and manifest transport since they are of the same origin. Although this principle has been noticed in one of them by weight he has tried when necessary to expla 158