Antonio Vivaldi'nin yaşamı ve seçilmiş keman konçertolarının incelenmesi
Antonio Vivaldi's life and review of selected violin concertos
  1. Tez No: 816964
  2. Yazar: AYLİN MÖHSÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA REYYAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Keman Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Barok döneminin en önemli bestecilerinden biri olan Antonio Vivaldi'nin, keman icracılık sanatına büyük etkisi olmuştur. Barok, XVI. ve XVIII. Yüzyılları arasında Avrupa'da mimarlık, müzik, resim ve heykel sanatlarında yaygınlaşan bir stildir. Barok kelimesi Portekizce Barocco sözcüğünden gelmektedir ve düzensiz şekilli inci anlamındadır. Antonio Vivaldi'nin XVII. yüzyıl İtalyan müziği tarihinde keman, çello, obua, mandolin için solo konçerto formlarında ve programlı müzik türünün yaratıcısı olarak özel bir yeri vardır. A. Vivaldi'nin konçerto çalışmaları enstrümantal müzikte Barok tarzının en parlak örneklerindendir. Bu konçertolarda Vivaldi solistlik kavramını öne çıkarmıştır. Konçerto türü herhangi bir enstrümanda solist olarak çalan icracıya orkestranın eşlik etmesiyle oluşan bir müzik formudur. A.Vivaldi'nin müzik tarzı melodi açısından zengin ve neşelidir ayrıca virtüözlük gerektirir. Bunun ilk önemli örneklerinden biri de Op.3 No.6 La Minör Solo Keman ve Orkestra için olan konçertosudur. Bu konçerto genellikle her kemancı için Vivaldi'nin müzik sanatı ile tanışabileceği ilk eser olmaktadır. Aynı zamanda, kemancının teknik gelişimi, legato, marcato, martellato, IV-V pozisyonlarına ulaşma, yayın üzerinde hakimiyet ve ifade üzerinde çalışma konularında bu konçerto önemli bir yer almaktadır. A. Vivaldi'nin 1723 yılında solo keman ve orkestra için yazdığı“Le Quattro Stagione”,“Dört Mevsim”dört keman konçertosundan oluşan bir yapıttır.“Dört Mevsim”adlı Keman Konçertoları - İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış olarak dört ayrı mevsimi temsil ederler. Her konçertoda parlak bir virtüözlük ve büyüleyici cantilena (şarkı söylercesine) şaşırtıcı bir şekilde birleştirilmiştir.“Dört Mevsim”programlı müziğin ilk örneği olarak kabul edilir. Her konçertodan önce, batı edebiyatında kullanılan bir şiir türü olan, bir sone gelir. Bu araştırmada, A. Vivaldi'nin Op.3 No.6 La Minör ve Op.8“Dört Mevsim”konçertolarından sonuncusu olan“Kış”Keman Konçertosu müzik sanatına önemi ve etkileri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antonia Vivaldi, one of the composers of the Baroque period, had a great influence on the art of violin performance. Baroque, XVI. and XVIII. It is a style that became widespread in the arts of architecture, music, painting and sculpture in Europe between the 16th and 19th centuries. The word Baroque is derived from the Portuguese word Barocco. XVII by Antonio Vivaldi. He has a special place in the history of 19th century Italian music as the creator of the solo concerto and program music genres for violin, cello, oboe, mandolin. A.Vivaldi's concerto works are among the brightest examples of the Baroque style in instrumental music. In these concertos, Vivaldi suggested the concept of soloist. Concerto is a musical form that is formed by the orchestra accompanying the performer who plays as a soloist on any instrument. A.Vivaldi's musical style is rich in melody, cheerful and virtuoso. One of the most important examples of this is the Op.3 No.6 Concerto for Solo Violin and Orchestra in A Minor. This concerto is the first work of every violinist to meet the Vivaldi art. At the same time, this concerto has an important place in the technical development of the violinist, legato, marcato, martellato, reaching the IV-V positions, vibrato, dominance over the bow and working on expression.“Le quattro stagionié”, written by A. Vivaldi for solo violin and orchestra in 1723, is a work consisting of four violin concertos of“Four Seasons”. Violin Concertos called“Four Seasons”- Spring, Summer, Autumn, Winter, represent four different seasons. Brilliant virtuosity and enchanting cantilena (singing) are surprisingly combined in each concerto. The“Four Seasons”is considered an example of programmed music. A sonnet (a type of poetry used in western literature) precedes each concerto. In this research, A. Vivaldi's“Op.3 No.6 A Minor”and“Winter from ”Op.8 Four Seasons" are examined in their importance and effects on musical art.