Antonio Vivaldi'nin RV 405 Re Minör Viyolonsel Konçertosu'nun form ve müzikal analizi
Form and musical analysis of Antonio Vivaldi's RV 405 Cello Concerto in D Minor
  1. Tez No: 797716
  2. Yazar: ESİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİL GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı Antonio Vivaldi'nin RV 405 numaralı Re minör viyolonsel konçertosunun form ve müzikal analizi ile bu eseri yorumlamak isteyen viyolonsel icracıları, viyolonsel eğitimcileri ve eseri incelemek isteyen araştırmacılar için akademik bir kaynak oluşturmaktır. Nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada ilk olarak ilgili literatür üzerinden kaynak tarama sonucunda elde edilen verilerin betimsel analizi yapılmış, ardından eserin seçilen notası döküman olarak belirlenerek bu nota üzerinde müzikal analiz yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmada kavramsal çerçevesini oluşturmak adına ilk olarak dönemsel analizleri desteklemek için eserin bestelendiği Barok Dönem ve müzikal özellikleri araştırılmış, Vivaldi'nin yaşamı ve sanat anlayışı, Barok Dönem müziğindeki yeri ve viyolonsel repertuvarına katkısı irdelenmiştir. Doküman analizi kapsamında ise nota üzerinde form analizi yapılmış ve eklerde buna yer verilmiştir. Nota üzerinde form özellikleri tonal dizayn ve kalışlar ile orkestral yapı incelenerek tablolaştırılmıştır. Bestecinin tüm konçertolarından oluşan kataloğa da RV numaraları, enstrümantasyonları ve tonlarıyla birlikte eklerde yer verilmiştir. Sonuç olarak; konçerto formunun gelişiminde Vivaldi'nin çok önemli bir yeri olduğu, Vivaldi'nin oluşturduğu konçerto stilinin hem kendi döneminde hem de daha sonraki dönemlerdeki konçertoları etkilediği, RV 405 numaralı viyolonsel konçertosunun da Vivaldi'nin üç bölümlü (hızlı-yavaş-hızlı) konçerto stilinde bestelendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to create an academic resource for cello players, educators, and researchers who want to interpret Antonio Vivaldi's Violoncello Concerto in D minor RV 405 with its form and musical analysis. This study used qualitative research methods. Firstly, I obtained a descriptive data analysis from the literature review. The selected work note was determined as a document and applied musical analysis methods to this note. In order to create its conceptual framework, firstly, the Baroque Period in which the work was composed and its musical characteristics were investigated, Vivaldi's life and understanding of art, his place in Baroque Period music, and examined his contribution to the cello repertoire. Within the scope of document analysis, made form analysis on the note, which is included in the appendices. The form features on the note are tabulated by examining the tonal design and stays and the orchestral structure. A catalog of all the composer's concertos, along with their RV numbers, instrumentation, and tones, is also included in the appendices. As a result, Vivaldi had a crucial place in the development of the concerto form, the concerto style that Vivaldi created influenced both his period and later concertos, and the violoncello concerto RV 405 was composed in Vivaldi's three-part (fast-slow-fast) concerto style.