Adherence under present bias
Şimdiki zamana eğilim durumunda tedaviye uyum
  1. Tez No: 817024
  2. Yazar: HAKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM DİDEM GÜNEŞ ERÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endocrinology and Metabolic Diseases, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Hastaların tedaviye uyumsuzluğu, istenen sağlık sonuçlarının önündeki en büyük engellerden biridir. Sağlığın bozulmasına ve hastane yatışına neden olmaktadır. Zaman tercihleri (ZT), bir bireyin kazançlarında veya maliyetlerinde gecikmelerle karşılaştığında nasıl hareket etmeyi tercih ettiğini belirtmektedir. Ampirik kanıtlar, bireylerin ZT açısından yaygın olarak şimdiki zamana eğilimli olduklarını göstermek- tedir. Bu tercihler tedaviye uyumu da etkileyebilir, çünkü tedavinin sağlığa yararı gecikmeli yaşanabilir. Bu tez, tedaviye uyumun yöneylem araştırması (YA) bakış açısıyla nasıl ele alındığını incelemekte ve ZT ile tedaviye uyum arasındaki ilişkiyi hem teorik hem de ampirik olarak araştırmaktadır. İlk olarak, YA dergilerindeki makaleler 26 Ekim 2022'ye kadar sistematik olarak incelenmiştir. Tedaviye uyuma dair araştırma çeşitli sağlık sistemi düzeylerinde raporlanmış ve gelecek araştırma alanları belirtilmiştir. Bu çalışma YA alanındaki tedaviye uyum araştırmalarının ilk kapsamlı derlemesidir. İkinci olarak, ZT'ye göre bireylerin eylemlerini teorik olarak karşılaştırılmaktadır. Şimdiki zamana eğilimi modelleyen yarı hiperbolik indirgeme (YHİ) ile ayrık zamanlı sonlu ufuklu bir Markov karar süreci formüle edilmiş ve bir diyabetlinin diyete uyumu sayısal bir örnek olarak sunulmuştur. Bu çalışma, genel bir problem için optimal politikanın YHİ parametrelerindeki monotonluğunu araştıran ilk çalışmadır. Üçüncü olarak, diyabetlilerde ZT ile tedaviye uyum arasındaki ilişkiyi ampirik olarak inceliyoruz. İki merkez, bir üniversite hastanesi ve bir kamu sağlık kuruluşunu kapsayan, 369 kişi büyüklüğünde örneklem ile retrospektif bir kohort çalışması yürütülmüştür. Bu çalışmadaki katkı, tedaviye uyumu kapsamlı bir şekilde araştırmak, hastanın şimdiki zamana eğilimi hakkındaki farkındalığının tedaviye uyuma etkisini incelemek ve artırılmış bakım sürekliliği veya doktor ziyareti sayısı ile ZT'nin tedaviye uyum üzerindeki etkisinin kontrol edilebilirliğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Patient nonadherence to therapy is a major obstacle to desired health outcomes. It results in health deterioration and hospitalization. Time preferences indicate how an individual prefers to act when faced with delays in his/her gains or costs. Empirical evidence suggests that individuals are commonly present-biased in terms of their time preferences. These preferences can also affect patient adherence since adherence can result in delayed health benefits. In this dissertation, we examine how adherence is addressed from an operations research (OR) viewpoint and investigate the relationship between time preferences and adherence both theoretically and empirically. First, we systematically review articles from OR journals until October 26, 2022. We report adherence research at various healthcare system levels and identify future work. This study is the first comprehensive review of adherence research in the OR field. Secondly, we theoretically compare the actions of individuals based on their discounting characteristics. We formulate a discrete-time finite-horizon Markov decision process with quasi-hyperbolic discounting (QHD), which models present bias. We present the diet adherence of a patient with diabetes as a numerical example. This study is the first to investigate the monotonicity of the optimal policy in QHD parameters for a general problem setting. Thirdly, we empirically examine the association between time preferences and adherence for patients with diabetes. We conducted a retrospective cohort study with a sample size of 369 responses and encompassing two centers, one university hospital, other a public healthcare facility. Our contributions in this study are investigating adherence comprehensively, examining the effect of self-awareness of present-biased preferences on adherence, and inspecting whether the effect of time preferences on adherence can be mitigated by increased continuity of care or number of physician visits.