Synthesis and characterization of silver nanoparticles by cold plasma reaction for biological applications
Bı̇yolojı̇k uygulamalar ı̇çı̇n soğuk plazma reaksı̇yonu ı̇le gümüş nanopartı̇küllerı̇n sentezı̇ ve karakterı̇zasyonu
- Tez No: 817025
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL, PROF. DR. ASMİET RAMIZY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gümüş nanopartiküller, argon gazı tarafından üretilen soğuk atmosferik plazma kullanılarak sentezlendi. Gümüş nanopartiküller, 4 dakika maruz kalma süresi ile farklı konsantrasyonlarda (0,6, 0,8, 1, 1,2 ve 1,4 mM'lik) sulu AgNO3 çözeltisi kullanılarak hazırlandı. Ag nanoparçacık çözeltisi 416 ve 433 nm arasındaki görünür alanda pikler sergilemektedir, bu da Ag nanoparçacık oluşumunun yüzey Plazmon rezonansından kaynaklandığını göstermektedir. Konsantrasyon, absorpsiyon spektrumlarının tepe noktalarını etkilemektedir. Üretilen gümüş nanopartiküllerin XRD deseninde AgNO3 konsantrasyonundaki (0,6, 0,8, 1, 1,2 ve 1,4 mM) zamanla değişimin bir fonksiyonu olarak güçlü pikler görülebilir. Plazmaya maruz kalma süresinde çeşitli konsantrasyonlardaki Ag nanopartiküllerinin FESEM mikroskobik görüntülerine göre, partikül boyutu değişkendir ve küresel bir formla 30-74 nm aralığındadır. DLS ve Zeta potansiyeli (ZP) sonuçlarına göre, 1 mM konsantrasyondaki ve 4 dakikalık plazma maruziyet süresindeki Ag NP'ler, diğer Ag NP konsantrasyonlarına göre daha stabilize edici ve daha az aglomeratiftir. Sentezlenen Ag NP'lerin bazı patojenik bakteri türlerine (S. aureus, E. coli) karşı biyolojik aktivitesi kuyu difüzyon ve MIC yöntemi ile araştırılmış ve kuyu difüzyon yöntemi üstün antibakteriyel aktivite sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles were synthesized by using cold atmospheric plasma which is generated by argon gas. The silver nanoparticles were prepared by using an aqueous solution of AgNO3 with different concentrations (0.6, 0.8, 1, 1.2, and 1.4 mM) with an exposure time of 4 min. The UV-VIS spectrum for Ag nanoparticle solution exhibits peaks in the visible area between 416 and 433 nm, which demonstrates that Ag nanoparticle creation is caused by the surface Plasmon resonance. The concentration affects the peaks of the absorption spectra. Strong peaks can be seen in the XRD pattern of produced silver nanoparticles as a function of change in AgNO3 concentration (0.6, 0.8, 1, 1.2, and 1.4 mM) with time. The particle size is variable and falls between the range of 30-74 nm, with a spherical form, according to the FESEM microscopic images of Ag nanoparticles of various concentrations at plasma exposure duration. Ag NPs at a concentration of 1 mM and a plasma exposure time of 4 min are more stabilizing and less agglomerative than other Ag NP concentrations, according to DLS and Zeta potential (ZP) results. The biological activity of the synthesized Ag NPs against some pathogenic bacterial species (S. aureus, E. coli) was investigated by the well diffusion method and MIC method and showed superior antibacterial activity in terms of the well diffusion method.