Deprem kaydı seçiminin barajların dinamik yükler altındaki davranışına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the eftect of ground motion selection on the behavior of dams under dynamic loads
  1. Tez No: 817093
  2. Yazar: EMRE KÜLÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Depremlerin yoğun ve şiddetli olarak hissedilen ülkemizde son zamanlarda su tutma yapılarına verilen önem giderek artmaktadır. Bu nedenle inşa edilen ve edilecek olan su tutma yapılarının dinamik yükler altındaki performansları fazlasıyla önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında, Kütahya Tavşanlı Kayı Göleti 'nin non-lineer analizi sonlu elemanlar yöntemiyle çalışan PLAXIS 2D programıyla iki boyutlu dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde 3 farklı kesit için 12 farklı deprem ivme kaydı kullanılmıştır. PLAXIS 2D programında yapılan modellemeler için DSI 3.Bölge Müdürlüğünden gerekli proje desteğiyle gerçeğe en yakın modellemeler yapılmıştır. Deprem ivme kaydı seçiminde bölgenin sismolojisi ve diri fay haritası dikkate alınarak doğrultu atımlı, normal ve ters faylardan eşit miktarlarda ivme kaydı seçilmiştir. Seçilen ivme kayıtları AFAD verilerinden bölgenin maksimum yer ivmesi (PGA) değeriyle ölçeklendirilerek kullanılmıştır. Analizlerde 3 farklı kesit kullanılarak su yükseklikleri ve baraj kesitlerinin sismik stabiliteye etkisi incelenmiştir. Analizler sonucu görülmektedir ki barajın bulunduğu zeminin rijit olmasından kaynaklı deformasyon değerleri makul seviyelerde kalmıştır. Çizilmiş olan özet grafiklerden spektral ivme değerlerinin derinlik, kesit farklılığından oluşan gövde yüksekliği, fay çeşidi gibi etkenler karşısında nasıl değiştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, where earthquakes are felt intensely and severely, the importance given to water holding structures has been increasing recently. For this reason, the performance of the water holding structures to be constructed or to be constructed under dynamic loads is extremely important. Within the scope of this study, two-dimensional dynamic analysis of Kütahya Tavşanlı Kayı Pond was carried out with PLAXIS 2D program, which works with non-linear analysis finite element method. In the analysis, 12 different earthquake acceleration records were used for 3 different sections. For the models made in the PLAXIS 2D program, the most realistic models were made with the necessary project support from the DSI 3rd Regional Directorate. In the selection of earthquake acceleration records, equal amounts of acceleration records from strike-slip, normal and reverse faults were selected, taking into account the seismology of the region and the active fault map. Selected acceleration records were used by scaling with the maximum ground acceleration (PGA) value of the region from AFAD data. The effects of water heights and dam sections on seismic stability were investigated by using 3 different sections in the analyses. As a result of the analysis, it is seen that the deformation values due to the rigidity of the ground where the dam is located remained at reasonable levels. From the summary graphs drawn, it is seen how the spectral acceleration values change in response to factors such as depth, body height due to cross-sectional differences, and fault type.