Gebelerin doğum öncesi bakım memnuniyetlerinin prenatal emzirme öz-yeterliliklerinin ve yenidoğan bakımına hazır olma durumlarının incelenmesi
Prenatal care satisfaction of pregnants prenatal breastfeedingexamining self-efficacy and readiness for newborn care
- Tez No: 817099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş-Amaç: Gebelerin doğum öncesi bakım memnuniyetleri, prenatal emzirme özyeterlilikleri ve yenidoğanın hijyenik bakımına hazır oluşlukları ile ilişkili faktörlerin belirlenmesinin, önerilerin geliştirilmesinin ve bakımın kalitesinin artırılmasının anne-bebek sağlığının geliştirilmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışma ile gebelerin doğum öncesi bakım memnuniyetlerinin, prenatal emzirme öz-yeterlilikleri ve yenidoğanın hijyenik bakımına hazır olma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Araştırma tanımlayıcı kesitsel türdedir. Araştırmanın örneklemini 01 Şubat 2022 – 01 Şubat 2023 tarihleri arasında KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Non Stres Test (NST) birimi ve Gebe Danışma/ Eğitim Polikliniğine başvuran, çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 320 gebe kadın oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlar ile yüz yüze görüşülerek,“Tanıtıcı Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Öncesi Bakım Memnuniyet Ölçeği (DÖBMÖ)”,“Prenatal Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (Prenatal Breast-Feeding Self-Efficacy Scale) (PEYÖ)”,“Gebelerin Yenidoğanın Hijyenik Bakımına Hazır Oluş Ölçeği (YHBHÖ)”ile veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics 26) programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama,“Mann-Whitney U”, Bonferroni düzeltmesi,“Kruskal-Wallis H”test yöntemleri ve“Spearman”korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: It is thought that determining the factors related to prenatal care satisfaction, prenatal breastfeeding self-efficacy and readiness for hygienic care of the newborn, developing recommendations and increasing the quality of care are important in terms of improving mother-infant health. The aim of the study was to examine the prenatal care satisfaction, prenatal breastfeeding self-efficacy and readiness for the hygienic care of the newborn. Materials-Methods: The research is of descriptive cross-sectional type. The sample of the study consisted of 320 pregnant women who met the inclusion criteria of the study and applied to KSBU Evliya Çelebi Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Non-Stress Test (NST) Unit and Pregnancy Counseling/Training Polyclinic between February 01, 2022 and February 01, 2023.“Introductory Personal Information Form”,“Antenatal Care Satisfaction Scale (CPA)”,“Prenatal Breast-Feeding Self-Efficacy Scale (PEYÖ)”,“Prenatal Breast-Feeding Self-Efficacy Scale”,“Prenatal Breast-Feeding SelfEfficacy Scale”were interviewed face-to-face with the women who agreed to participate in the study. Data were collected with the“Readiness for Newborn Hygienic Care Scale of Pregnants (YHBHÖ)”. SPSS (IBM SPSS Statistics 26) program was used in the analysis of the data obtained in the study. In the analysis of the data, number, percentage, mean,“MannWhitney U”, Bonferroni correction,“Kruskal-Wallis H”test methods and“Spearman”correlation analysis were used.