Ramazan Dikmen'in hayatı, eserleri ve hikâyeciliği
Ramazan Dikmen's life, works and story
  1. Tez No: 817107
  2. Yazar: TESLİME TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1956- 1997 yılları arasında yaşamış olan Ramazan Dikmen edebiyat hayatına erken veda eden yazarlarımızdandır. Edebiyatta sesini öykü alanında duyurmuş olmasına rağmen yazarın deneme, çeviri ve günlük türlerinde de eserleri mevcuttur. Arkasında 24 hikâye bırakan Dikmen'in öyküleri ustaca bir dille kaleme alınmıştır. Ölmeden“Kıyıya Vuranlar”adında tek kitabını yayımlayan yazarın ardından çıkan“Afife Ablanın İncileri”kitabı sonradan Hece yayınları tarafından Muhayyer adında tek bir kitapta toplanmıştır. Döneminden ve çevresinden izler taşıyan öykülerini temiz bir dil işçiliği ve titizlikle kaleme almıştır. Dikmen, hikâyelerini ağırlıklı olarak esinlerinden gelen yönlendirmelerin hikâye yazım süreciyle değişime uğraması üstüne kurmuştur denebilir. Seçici, titiz ve belli temaların çevresinde dönen bir yazardır. Öykülerinde aşkı, ayrılığı, dostlukları, 12 Eylül Darbesi'nin insanlar üzerinde etkilerini, toplumu, geçmişi özlem diliyle ve zaman zaman ironik bir üslupla anlatmıştır. Bu çalışmada Dikmen'in“Muhayyer”kitabında yer alan 24 öyküsü ele alınmıştır. Araştırmaya konu olan bütün öyküleri hem tema bazlı hem yapı bakımından incelemeye tabii tutulmuştur. Ayrıca Dikmen'in deneme türünde kaleme aldığı Tükenerek Çoğalmak kitabından hareketle yazarın fikir coğrafyası kendi yorumlarımızla harmanlanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ramazan Dikmen, who lived between 1956-1997, is one of our writers who said goodbye to his literary life early. Although his voice has been heard in the field of short stories in literature, the author also has works in the genres of essays, translations and diaries. The stories of Dikmen, who left 24 stories behind, were written in a masterful language. The book“Afife Sister's Pearls”, which was published after the author who published his only book titled“Those Who Hit the Shore”before he died, was later collected in a single book called Muhayyer by Hece Publishing. He wrote his stories bearing traces of his period and his environment with a clean language and meticulousness. It can be said that Dikmen has built his stories mainly on the fact that the directions from his inspirations are changed by the story writing process. He is a selective, meticulous writer who revolves around certain themes. In his stories, he told about love, separation, friendships, the effects of the September 12 Coup on people, society, the past with a language of longing and from time to time with an ironic style. In this study, 24 stories of Dikmen in the book“Muhayyer”are discussed. All the stories that were the subject of the research were examined in terms of both theme and structure. In addition, the author's geography of ideas was examined by blending it with our own interpretations, based on Dikmen's book of Exhaustion, which he wrote in the essay type.