Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin mizah davranışları ile öğretmenlerin öznel iyi oluşu arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' humorous behaviours and teachers' subjective well-being according to teachers' perceptions
- Tez No: 817108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin mizah davranışları ile öğretmenlerin öznel iyi oluşu arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan bu araştırma nicel olarak korelasyonel modelde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, Ankara ilinin merkez ilçelerinde resmi okullarda görev yapan 442 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcılar tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir.“Mizah Davranışlar Ölçeği”ve“Öğretmen Öznel İyi Oluş Ölçeği”kullanılarak araştırmadaki veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, değişkenlerde bazı demografik değişkenlere göre farklılaşma olup olmadığının belirlenmesinde T-testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları öğretmenlere göre okul yöneticilerinin mizah davranışlarını orta düzeyde göstermektedirler. Öğretmenlerin Öznel İyi Oluş düzeyleri ise yüksek düzeyde saptanmıştır. Okul yöneticilerin mizah davranışları ile öğretmenlerin öznel iyi oluşu arasındaki ilişki incelendiğinde ise olumsuz mizah tarzlarının (alaycı mizah ve reddedici mizah) ve mizahi olmayan tarzın öğretmenlerin iyi oluşlarıyla negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonucuna göre ise olumsuz mizah tarzları öğretmen öznel iyi oluşunu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak, okul yöneticisinin olumlu mizah kullandığını düşünen öğretmenlerin öznel iyi oluş algıları yüksek çıkmıştır. Öğretmenini mutlu görmek isteyen okul yöneticilerinin olumlu mizaha baş vurmaları mizah yönlerini geliştirmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Araştırma farklı paydaş görüşleri dahil ederek nitel ve karma yöntemlerle tekrar edilmesi ile birlikte alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, aimed at examining the relationship between school administrators' humorous behaviors and teachers' subjective well-being according to teacher perceptions, was designed using a quantitative correlational model. The sample of the study consisted of 442 teachers working in public schools in the central districts of Ankara province. Participants were determined using stratified sampling method. Data for the study were obtained using the“ Humor Behavior Scale”“ and ”Teacher Subjective Well-Being Scale." Descriptive statistics, t-test to determine whether there were differences according to some demographic variables, Pearson's product-moment correlation coefficient, and hierarchical regression analysis were used in data analysis. The research findings indicate that according to teachers, school administrators display a moderate level of humorous behaviors. However, teachers' levels of subjective well-being were found to be high. When examining the relationship between school administrators' humorous behaviors and teachers' subjective well-being, negative humor styles (sarcastic humor and rejecting humor) and non-humorous style were found to have a negative and significant correlation with teachers' well-being. Regression analysis results also indicate that negative humor styles significantly predict teacher subjective well-being. Based on the research findings, teachers who perceive their school administrators as using positive humor had higher levels of subjective well-being. It can be suggested that school administrators who aim to see their teachers happy should resort to positive humor and develop their humorous aspects. It is believed that repeating the research by including different stakeholder views through qualitative and mixed methods will contribute to the field