Havaalanlarının çevresel etkileri
Enviromental impacts of airports
  1. Tez No: 817113
  2. Yazar: KHAYAL MARDIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM GÜRGEN, PROF. DR. ÖNDER ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüz dünyasında iletişim ve ulaşım, teknolojiyle birlikte gelişmeye ve artmaya devam etmektedir. Ulaşım, modern insanın yaşam kalitesinin önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır. Ulaşımdaki gelişmelerin getirdiği sosyal değişimlerin yanı sıra önemli çevresel etkiler de söz konusudur. Bu etkilere neden olan ana ulaşım unsurlarından biri de hava taşımacılığıdır. Günümüzde önemli bir konuma sahip olan hava taşımacılığı sektörü giderek gelişmektedir. Hava taşımacılığı için bağlantı noktaları olarak kabul edilen havaalanları, bulundukları bölgelerin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişiminin önünü açmakla birlikte çevre üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Bu çalışmada havaalanlarının çevresel etkilerinden, havalimanlarının faaliyyetleri yüzünden oluşan gürültü kirliliğinden bahs edilmiş, uçakların taksi modunda neden olduğu karbon monooksit, azot monooksit ve hidrokarbon emisyonları hesaplanmış ve bunların zararlarına karşı alınacak önlemlerle ilgili önerilerde bulunulmuştur.Aynı zamanda Türkiye'de daha çok tercih edilen yolcu uçaklarının neden olduğu karbon emisyonlarının analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, communication and transportation continue to develop and increase with technology. Transportation is an important and integral part of the quality of life of modern people. In addition to the social changes brought about by the developments in transportation, there are also important environmental effects. One of the main transportation elements that cause these effects is air transportation. The air transport sector, which has an important position today, is developing gradually. Airports, which are accepted as connection points for air transport, pave the way for the economic, social and cultural development of the regions they are located in, but also have a negative impact on the environment. In this study, the environmental effects of airports, noise pollution caused by the activities of airports were mentioned, carbon monoxide, nitrogen monoxide and hydrocarbon emissions caused by aircraft in taxi mode were calculated and suggestions were made on measures to be taken against their damages.At the same time, an analysis of the carbon emissions caused by passenger aircraft, which are more preferred in Turkey, was carried out.