Kadına yönelik şiddeti önlemede kamu spotlarının etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of public service announcements in prevention of violence against women
  1. Tez No: 817112
  2. Yazar: AYBÜKE YURK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA DONAT BACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Şiddet günlük hayatımızın her alanında hiç beklemediğimiz şekilde karşılaşabileceğimiz bir eylemdir. Örneğin; trafikte, sokakta, okulda, markette ya da medyada şiddet ile karşılaşmak mümkündür. Kadınlara yönelik gerçekleşen şiddet ise çoğunlukla kadınların yakın partnerleri tarafından ve yine çoğunlukla ev içinde meydana gelmektedir. Toplumda süregelen ataerkil düzen, aile içi şiddeti özel kılmakta ve şiddetin varlığının devam etmesine olanak sağlamaktadır. Şiddetin olumsuz sonuçları sadece şiddete maruz kalan kadınları etkilememekle birlikte şiddete tanık olan çocukları, aile bireylerini ve tüm toplumu etkilemektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Dijitalleşen dünya ile birlikte bireylere ulaşmanın en kolay yolu kitle iletişim araçları olmuştur. Bu kapsamda kamu kurumları, STK'lar ve özel kuruluşlar tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan kamu spotları televizyon, radyo ve sosyal medya kanalları aracılığıyla bireylere ulaşarak bu konuda olumlu etki yaratmayı amaçlamaktadırlar. Bu çalışmada, kamu spotlarının kadına yönelik şiddeti önlemedeki etkililiğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma, kadına yönelik şiddeti önlemede kamu spotlarının niteliğinin arttırılması ve yaygınlaştırılması açısından gelecekte yapılacak olan yeni çalışmalara ışık olması açısından önemli bulunmuştur. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada veriler, odak grup görüşmesi tekniği ile toplanmıştır. Odak grup görüşmesi için farklı yaş ve meslek gruplarından oluşan toplam 12 kişiye kadına yönelik şiddet temalı 3 ayrı kamu spotu izletilmiş ve önceden belirlenen araştırma soruları sorulmuştur. Katılımcıların verdikleri yanıtlar video ve ses kaydı aracılığı ile kaydedilmiş, veri analizi sırasında dökümleri yapılarak içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulguları genel olarak şöyledir: Kamu spotlarının kadına yönelik şiddeti önlemede etkili olmadığı, kamu spotlarının genellikle mağdura yönelik olduğu ve hem faili hem mağduru etkileyebilecek cezai yaptırımlara yeterince yer verilmediğidir. Araştırma bulgularına ilişkin sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler geliştirilmiştir. Bunlar; kamu spotlarının bireyler üzerinde daha etkili olabilmesi için, mağdura değil faile yönelik olması, şiddet sonucunda failin aldığı ağır cezai yaptırımların gösterilmesi, kamu spotlarının çözüm odaklı olması ve kamu spotlarının yalnızca televizyonda değil sosyal medyada da yayınlanması gibi unsurlar etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Violence is an action that we can encounter in every aspect of our daily life in a way we never expected. For example; We may encounter violence in traffic, on the street, at school, in the market, or in the media. Some researchers argue that violence is instinctive, while others argue that violence is a learned behavior. No matter what, any form of violence is unacceptable and should not be. Violence against women occurs mostly by women's close partners and mostly in the home. The patriarchal order that persists in society makes domestic violence special and allows the existence of violence to continue. However, violence that cuts women off from social life, loses their self-confidence after being subjected to violence by their closest partner, and imprisons women at home should not be special. If a woman is subjected to violence, the whole world should stand against this violence. It is not always only women who are affected by violence. Other family members living in the house, especially children, may experience trauma for many years because of the violence they witness. As in the world, various studies are carried out in our country with the aim of preventing violence against women. With the digitalized world, the easiest way to reach individuals has been mass media. In this context, public service announcements prepared by public institutions, NGO's and private organizations to prevent violence against women aim to reach individuals through television, radio and social media channels and create a positive impact on this issue. In this study, it is aimed to evaluate the effectiveness of public service ads in preventing violence against women. The research was found to be important in terms of shed light on new studies to be done in the future in terms of increasing the quality and dissemination of public service announcements in preventing violence against women. In the study, in which the qualitative research method was used, the data were collected by the focus group interview technique. For the focus group interview, a total of 12 people from different age and occupational groups watched 3 different public service ads with the theme of violence against women and predetermined research questions were asked. The answers given by the participants were recorded via video and audio recording, and they were analyzed by content analysis by making transcripts during data analysis. The findings obtained from the research are as follows: Public service ads are not effective in preventing violence against women, public service ads are generally directed towards the victim and criminal sanctions that can affect both the perpetrator and the victim are not sufficiently included. The results of the research findings were discussed in the light of the literature and suggestions were developed. These; In order for the public service ads to be more effective on individuals, factors such as being directed at the perpetrator rather than the victim, showing the heavy penal sanctions taken by the perpetrator as a result of violence, being solution-oriented, and the public spots should showing not only on television but also on social media can be effective.