Arnavut fıkıh alimi Vehbi Süleyman Gavoci'nin hayati, eserleri ve fıkhi görüşleri
The life, works and fiqh views of Albanian fiqh scholar Vehbi Süleyman Ghavizhi
  1. Tez No: 817123
  2. Yazar: SALJAHUDIN ZENUNI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NUMAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma konumuzu hem Arnavutça hem de Arapça çok sayıda orijinal eserleri bulunan Arnavut fikıh alimlerinin önde gelenlerinden Vehbi Süleyman Gavoçi'nin hayatı, eserleri ve onun fikhi görüşleri olusturmaktadır. Amacımız, Şu'ayb el-Arnaut, Abdulkadir el-Arnaut ve Nasirüddin el-Elbani ile birlikte Arnavut alimlerin en önde gelen alimlerinden olan Vehbi Süleyman Gavoci'nin hayatını, eserlerini, fıkıh alanındaki çalışmalarını tanıtmak ve fikhî görüşlerini fıkıh ilmi ile uğraşanların kazanımına sunmaktır. Vehbi Süleyman Gavoçi ibadet, muamelat ve ahlak konuları da dahil Arapça ve Arnavutça olmak üzere yaklaşık 60 orijinal eser kaleme almış velud bir alimdir. Fakat burada onun tüm eserlerinin tanıtımını kısaca yapmakla beraber her bir eser için detaya inmemiz mümkün değildir, ki bu aslında çalışmamızın amacını da taşmaktadır. Çalışmamızın kapsam ve sınırlarını belirlemek bakımından esas konumuzu, Vehbi Süleyman Gavoci'nin fıkıh ilmine dair katkıları bakımından fıkıh ile ilgili en önemli görüşleri oluşturmaktadır. Araştırmamızda nitel araştırma yöntemi tercih edildi. Veri toplama aracı olarak kaynak taraması, metin okumaları, doküman incelemesi yoluna gidildi. Ilk olarak kaynaklardan Vehbi Süleyman Gavoci'nin hayatı ile ilgili bilgi taraması yapıldı. Bu doğrultuda hem hakkında yazılanlar hem de kendisinin vermiş olduğu röportajlar incelendi. Konu hakkında doğrudan veya dolaylı olarak alakası bulunan yazılı metinlere, kaynaklara da müracaat edildi. Kaleme aldığı eserleri ve özellikle fıkıh ile ilgili olan eserleri incelendi. Çalışma aşamasında elde ettiğimiz bütün bulguların kaynakları da kaynakça kısmında gösterildi. Araştırma sonucunda Vehbi Gavoçi'nin en önemli fıkhî görüşlerini tespit ettik, savunduğu fikir ve düşüncelerini kendi kitaplarından kesitlerle ortaya koymaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Our research topic consists of the life, works and fiqh views of Vehbi Süleyman Gavoçi, one of the leading Albanian fiqh scholars with many original works in both Albanian and Arabic. Our aim is to introduce the life, works, and works in the field of fiqh of Wahbi Suleiman Gavoci, who together with Shu'ayb al-Arnaut, Abdulkadir al-Arnaut and Nasiruddin al-Elbani, is one of the foremost scholars of Albanian scholars, and to present his fiqh views to the gain of those who deal with the science of fiqh. Wahbi Suleiman Gavochi is a walud scholar who has written about 60 original works, including in Arabic and Albanian, including on the subjects of worship, worship and morality. However, although we briefly introduce all of his works here, it is not possible to go into detail for each work, which is actually the purpose of our study. In terms of determining the scope and limits of our study, our main topic is the most important views on fiqh in terms of Vehbi Süleyman Gavoci's contributions to the science of fiqh. In our study, qualitative research method was preferred. As a means of data collection, source scanning, text readings and document review were used. First, information about the life of Vehbi Süleyman Gavoci was searched from the sources. In this direction, both the writings about him and the interviews he gave were examined. Written texts and sources that are directly or indirectly related to the subject were also consulted. The works he wrote and especially his works related to fiqh were examined, and the sources of all the findings we obtained during the study phase were shown in the bibliography section. As a result of the research, we identified the most important fiqh views of Vehbi Gavochi and tried to put forward the ideas and thoughts he defended with excerpts from his own books.