Kestirimci bakım uygulamalarında makine öğrenimine dayalı anomali tespiti yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of machine learning based anomaly detection methods in predictive maintenance applications
  1. Tez No: 817137
  2. Yazar: ÖMER KÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kestirimci bakım, makine koşullarını izleyerek beklenmeyen ekipman arızalarını tespit etmek ve önlemek için uygulanan bir yaklaşımıdır. Endüstriyel sistemlerde kullanılan ekipmanların düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanan ani bir arıza, mali kayıplara yol açabilir. Gelişmiş sensör veri toplama teknolojileri, birçok türde sensör verisinin dijital olarak üretilmesine ve saklanmasına olanak tanır. Bu veriler, yapay zeka yöntemlerine beslenerek ekipman durumları hakkında bilgiler edinilebilir. Arıza tespit uygulamalarındaki zorluklardan biri, bir sensörün performansta yetersiz kalabilmesidir. Çoklu sensör füzyonu, çoklu sensörlerden gelen verileri etkin bir şekilde birleştirerek daha sağlam bir yapı oluşturmayı amaçlar. Ayrıca, bir kaynaktan elde edilen verinin farklı modları farklı bilgiler sağlayabilir. Bu tez kapsamında, ekipman hatalarını tespit etmek için hem çok modlu öğrenmeyi hem de çoklu sensör füzyonunu içeren bir derin öğrenme mimarisi geliştirilmiştir. Arıza durumunun tespiti için titreşim ve akım sensörlerinde elde edilen verilerin hem zaman uzayında hem de zaman-frekans uzayında temsilleri bir arada kullanılmıştır. Titreşim ve akım sensörlerinden gelen ham veriler, Kısa Zamanlı Fourier Dönüşümü (STFT) kullanılarak spektrogram görüntülerine dönüştürülmüştür. Ardından, hataları tespit etmek için önerilen yönteme zaman-frekans görüntüleri ve ham zaman serisi verileri paralel olarak sağlanmıştır. Önerilen yöntemin etkinliği, iki farklı veri seti üzerinde farklı tekniklerle karşılaştırılarak incelenmiştir. Sonuçlar, önerilen yöntemin hataları tespit etmede başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Predictive maintenance is an approach to detect and prevent unexpected equipment failures by monitoring machine conditions. Equipment used in industrial systems should be regularly maintained. Otherwise, a sudden breakdown can lead to financial losses. Advanced sensor data acquisition technologies allow many types of sensor data to be generated and stored digitally. These data can be utilized with artificial intelligence methods to obtain information about the equipment's condition. One of the challenges in fault detection is the potential inadequacy of a single sensor's performance. Multi-sensor fusion aims to create a more robust structure by effectively combining data from multiple sensors. Furthermore, different modes of data obtained from a source may provide different information. In this thesis, a deep learning architecture including both multi-modal learning and multi-sensor fusion was developed to detect equipment faults. In order to detect the fault condition, the representations of the data obtained from the vibration and current sensors in both time space and time-frequency space are used together. The raw data from vibration and current sensors were converted into spectrogram images using the Short Time Fourier Transform (STFT). Subsequently, time-frequency images and raw time-series data were provided in parallel to the proposed method for fault detection. The effectiveness of the proposed method was investigated by comparing it with different techniques on two different datasets. The results indicate that the proposed method is successful in detecting faults.