Endüstriyel ısıl işlem fırınları için kestirimci bakım uygulaması
Predictive maintenance study with machine learning methods for industrial heat treatment ovens
  1. Tez No: 760248
  2. Yazar: OĞUZHAN KIZILTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması, endüstriyel ısıl işlem fırınları için makine öğrenmesi yöntemleri ile kestirimci bakım sistemi geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Endüstriyel ısıl işlem fırınları içerisinde sıcaklık sensörleri, rezistanslar, üfleyiciler ve çeşitli kontrolcüler bulunmaktadır. Bu ekipmanlardan bir ya da birkaçının arızalanması durumunda büyük üretim duruşları ve maliyet kayıpları yaşanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Toyotetsu Otomotiv Parçaları San. ve Tic. A.Ş.´de bulunmakta olan 10 katlı büyük bir ısıl işlem fırınında kullanılan rezistansların akım verileri, sıcaklık sensör verileri, üfleyici giriş-çıkış basınçları, sürücü bilgileri, akım, voltaj vb. bilgiler toplanmıştır ve ardından kestirimci bakım sisteminin bu veriler ile eğitilmesi sağlanarak çeşitli kestirimci bakım yöntemleri geliştirilmiştir. Oluşturulan yöntemler ile, ekipmanda zaman içerinde oluşan hasarlar ve arızalar önceden algılanabilmiştir. Kestirimci bakım çalışması ile operatörün, arıza oluşmadan önce uyarılması sağlanmıştır. Kestirimci bakım çalışmaları, geleneksel bakım yöntemlerinin oluşturduğu maliyet ve zaman kayıplarının ortadan kaldırılması sağlamıştır. Geleneksel bakım çalışmalarında sistem durumu ve sensör verileri incelenmemekte ve çoğunlukla periyodik bakım uygulanmaktadır. İlgili parçaların, belirlenen periyod sonunda sağlam dahi olsa yenileri ile değiştirilmesi gerekir. Bu durumun getirmiş olduğu maliyetler ve değişimi için harcanan iş gücü, işletmeler açısından büyük bir iş yükü oluşturmaktadır. Periyodik bakım yapılsa dahi ansızın bir arıza oluşabilmekte ve üretimin durmasına neden olabilmektedir. Oysaki sensör verilerinin analiz edildiği kestirimci bakım uygulamalarında 1-2 gün öncesinde ya da haftalar öncesinden anormal durumlar tespit edilebilmekte ve ilgili kişilerin uyarılabilmesi sağlanmaktadır. Bu tezde, makine öğrenmesi yöntemleri kullanarak kestirimci bakım çalışması yapılmıştır. Oluşturulan veri setleri ve kullanılan algoritmaların başarı oranları ve sonuçları paylaşılarak yorumlanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study developed for predictive maintenance system with machine learning methods. The system designed and applied at heat treatment furnace. Industrial heat treatment furnace includes a lot of temperature sensors, resistances, blowers and various controllers. If one or more of these equipment fails, large production downtime and efficiency losses occur. In this study, the data of current, temperature, blower input-output pressures, driver device status and voltage data are collected from heat treatment oven at Toyotetsu Turkey facility. Obtained data from heat treatment furnace will be trained using predictive maintenance methods. The created methods will be able to detect the damages that may occur in the equipment in advance. With predictive maintenance operators, will be able to warn for maintenance requirement before the failure occurs. Predictive maintenance studies reduced the cost and time losses of traditional maintenance methods will be eliminated. In traditional maintenance studies, system status and sensor data are not examined and periodic maintenance is mostly applied. Relevant parts must be replaced with new ones, even if they are intact at the end of the specified period. The costs of materials and replacement process create a great workload for machine maintenance team. Even if periodic maintenance is carried out, malfunction may occur and cause production to stop. Whereas, in predictive maintenance applications, the analysis results of the sensor data can detect abnormal situations 1-2 days or weeks before, and can be warned about. In this thesis, predictive maintenance system created with using machine learning methods. The success rates of the algorithms used in the thesis are shared.