Titreşimli denge aleti ile yapılan denge egzersizlerinin statik ve dinamik denge üzerine akut etkilerinin araştırılması
Investigation of acute effects of exercises with vibrating balance device on static and dynamic balance ability
- Tez No: 817145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ, DOÇ. DR. UĞUR FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı denge bordu üzerindeyken yapılan egzersizler esnasında titreşim uygulamasının akut olarak denge becerisi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya Afyonkarahisar şehrinde bulunan Afjet Afyon Spor U19 takımında aktif olarak futbol oynayan 30 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Titreşim denge çalışmalarının denge becerisi üzerine etkisinin araştırılması için katılımcılar titreşimli denge grubu (n=10), denge grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olarak rastgele yöntemle 3 gruba ayrılmıştır. Titreşimli denge grubuna bosu denge topuna monte edilmiş titreşim motoru ile titreşim vererek denge çalışması yaptırılmıştır. Denge grubu bosu topu üzerinde aynı denge çalışmasını titreşimsiz yaparken, kontrol grubu herhangi bir denge çalışması yapmıştır. Çalışmalardan önce ve sonra her üç grubunda statik ve dinamik denge ölçümleri alınmıştır. Gruplar arasında ve grup içinde ve grup-zaman etkileşimine göre anlamlı farklılıkların belirlenmesi için 3x2 tekrarlı ölçümler ANOVA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of vibration application on balance skill acutely during exercises performed on the balance board. 30 athletes actively playing football in Afjet Afyon Spor U19 team in Afyonkarahisar city voluntarily participated in the study. In order to investigate the effect of vibration balance studies on balance skills, the participants were randomly divided into 3 groups as vibratory balance group (n=10), balance group (n=10) and control group (n=10). The vibrating balance group was made to work on the balance by vibrating with the vibration motor mounted on the bosu balance ball. While the balance group did the same balance work on the bosu ball without vibration, the control group did any balance work. Static and dynamic balance measurements were taken in all three groups before and after the studies. In order to determine the significant differences between and within the groups and according to the group-time interaction, the 3x2 repeated measures ANOVA test was applied.