Gölyazı 1 pafta 1126 parselde bulunan yapının koruma projesi
Conservation project of 1 layout 1126 parcel civil architectural building
- Tez No: 817161
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÖPRÜLÜ BAĞBANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Bursa ili, Nilüfer ilçesi, Gölyazı Mahallesi 1 Pafta 1126 parselde yer alan iki normal kat ve bir ara kattan oluşan ve iç sofalı plan tipiyle inşa edilen Sincan Ailesi evi çalışılmıştır. Yakın zamana kadar kullanılıyor olsa da yapı bugün itibariyle terk edilmiş ve müdahale gerektiren bir durumdadır. Yapı; her geçen gün hasar görmektedir. Teze konu olan yapıda korunması gereken özelliklerin belirlenmesi, korunması ve yeniden işlevlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmış bu çalışmalar evrensel koruma ilkeleri doğrultusunda ele alınmıştır. Yöntem olarak yapının mevcut durumu analitik olarak incelenerek belgelenmiş, yapıda oluşan hasarlar belirlenmiş, yapıdaki izler ve bölgedeki yapıların incelenmesi sonucu restitüsyon projeleri oluşturulmuştur. Yapısal değerlendirme ve malzeme sorunları müdahale yöntemleri belirlenerek, yapıya yeni bir işlev kazandırılarak korunması amaçlanmıştır. Gölyazı 'da yer alan bu yapı kent belleğinde önemli yer edinmiş, bölgenin önde gelen ailelerinden birine ev sahipliği yapmıştır. Mevcut durumda 644 m² olan bu yapı konak olarak hizmet vermiş ve döneminin nadir örneklerinden biridir. Gölyazı; kentsel sit olmasının yanı sıra Uluabat Gölü'nden dolayı doğal sit alanı olma özelliği taşımaktadır. Hızlı ve kontrolsüz kentleşmenin yaşandığı büyükşehirlerimizde bunun gibi tarihi eserlerimize sahip çıkmak kent tarihi ve toplumsal bellek açısından önemlidir. Kültür ve doğa varlıklarının korunması amacıyla gereken teknik donanıma sahip mimarların ya da uzmanların tek başına yeterli olmayarak bu ülkede yaşayan her bireyin koruma bilinci ile yetiştirilip, toplumun kültürel geçmişini benimsemesi gerekmektedir. Tez kapsamında yapılan çalışmalar sonucu Gölyazı'nın önemli bir değeri olduğu belgelenen Sincan Ailesi evi, restorasyon projeleri gerçekleştikten sonra halka kazandırılması ve halkın yapının plan şemasını da görme, halka yapıyı deneyimleme fırsatı sunması umulmaktadır. Mimarlık tarihine önemli bir katkı sağlayacak olan bu yapı kültür mirasımızın korunması açısından da diğer yapılara örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the house of Sincan Family, which is located in Bursa province, Nilüfer district, Gölyazı neighborhood, layout 1, 1126 parcel, consists of two floors and a mezzanine floor, and was built with a indoor hall plan type, was studied. Although it was used until recently, the building is abandoned and in need of intervention at this point. The building is getting damaged day by day. Studies have been carried out to determine, protect and re-function the features that need to be protected in the building, which is the subject of the thesis, and these studies are handled in accordance with the principles of universal protection. A study of the building was performed to determine the state of the building elements and take steps to preservation. After the current state of the building was documented and analyzed in detail, the restitution projects were created. Some literature and fieldwork were also done in the surrounding area. Subsequently, structural evaluation and material problems intervention methods were determined to protect the building and give it a new function. Located in Gölyazı, the case study building is part of the city's collective memory. Having been home to a prominent family in the region, the building is a rare example of its period. In addition to being in an urban site, the fact that it is connected to Uluabat Lake increases the significance of the building and its immediate surroundings. In metropolitan areas where rapid and uncontrolled urbanization is occurring, it is essential to preserve cultural heritage in terms of urban history and social memory. To conserve cultural and natural assets, architects or experts with necessary technical equipment are not sufficient alone; every individual should be raised with the awareness of preservation and adopt the cultural past of the society. As a result of the study, the Sincan Family house, documented as having great value for Gölyazı through this study, will be brought back to life after the restoration projects, and the public will have the opportunity to access the building, which will make a meaningful contribution to the history of local architecture and will set an example for other structures in terms of the protection of our cultural heritage.