İskemik inme geçiren tip 2 diyabetli hastaların diyabettedavisine uyumunun incelenmesi
Evaluation of adherence to diabetes treatment in patients with type 2 diabetes who had an ischemic stroke
- Tez No: 817192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEFTUN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma, iskemik inme tanısıyla hastanede yatan tip 2 diyabetli bireylerin diyabet tedavisine uyumunun değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Çalışmanın örneklemini; iskemik inme tanısıyla hastanede yatan tip 2 diyabetli 99 kadın, 152 erkek olmak üzere 251 hasta oluşturdu. Çalışma için etik kurul onayı ve tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam alındı. Çalışmanın verileri, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Hastaların, yaşı 34-97 arasında ve diyabet süresi ortalama 11 yıldır. Verilerin değerlendirmesinde Spearman ve Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Hastaların %80,27'sinin tip 2 diyabet tedavisine uyumu orta düzeyde bulundu. Hastaların yaşı ile“yaşam tarzı değişikliği”alt boyutu arasında olumlu yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişkinin bulunduğu, yaş ortalaması arttıkça tip 2 diabetes mellitus tedavisine uyumun azaldığı belirlendi. Eğitim düzeyi yükseldikçe tedaviye uyumun arttığı belirlendi (p=0.006).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the adherence to diabetes treatment of patients with type 2 diabetes who were hospitalized with the diagnosis of ischemic stroke. The sample of the study; consisted of 251 patients, 99 women and 152 men, with type 2 diabetes who were hospitalized with the diagnosis of ischemic stroke. Ethics committee approval and informed consent were obtained from all patients for the study. The data of the study were collected by face-to-face interview method. The age of the patients is between 34-97 years and the duration of diabetes is 11 years on average. Spearman and Pearson Correlation Analysis were used to evaluate the data. Compliance with type 2 diabetes treatment was found to be moderate in 80.27% of the patients. There was a weak positive correlation between the age of the patients and the sub-dimension of“lifestyle change”, and the burden of compliance with type 2 diabetes mellitus treatment was determined according to the average age. It was determined that settlement adjustment affected (p=0.006).