İstanbul ilinde özel bir beslenme ve diyet kliniğine başvuran yetişkin bireylerin sosyal görünüş kaygısının besin tercihine etkisinin incelenmesi ve antropometrik ölçüm ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the effect of social appearance anxiety on food preference and evaluation of anthropometric measurement relationship in adult individuals applying to a private nutrition and diet clinic in İstanbul
- Tez No: 817193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; İstanbul ilinde özel bir beslenme ve diyet kliniğine başvuran yetişkin bireylerin sosyal görünüş kaygısının besin tercihine etkisinin incelenmesi ve antropometrik ölçüm ilişkisinin değerlendirilmesidir. Katılımcılara, sosyodemografik özelliklerini ve beslenme durumlarını içeren Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Besin Seçim Anketi'nden oluşan anket yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS v26 (IBM Inc.,Chicago, II, USA) paket programında yapılmıştır. Çalışmaya 313'ü kadın, 197'si erkek katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 40,03±12,12 yıl, beden kütle indeksi ortalamaları 26,93±5,41 kg/m2, bel çevresi genişliği ortalamaları 88,97±18,17 cm, kalça çevresi genişliği ortalamaları 101,66±17,52 cm, bel/kalça oranı ortalamaları 0,88±0,09 cm'dir. Katılımcıların %37,1'i normal kilolu, %32,7'si preobez, %30,2'si obezdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of social appearance anxiety on food preference and to evaluate the relationship between anthropometric measurements in adult individuals who applied to a private nutrition and diet clinic in Istanbul. A questionnaire consisting of the Social Appearance Anxiety Scale and Food Choice Questionnaire, including sociodemographic characteristics and nutritional status, was administered to the participants face-to-face. Statistical analysis of the data was performed in SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, II, USA) package program. 313 women and 197 men participated in the study. The mean age of the participants was 40.03±12.12 years, mean body mass index was 26.93±5.41 kg/m2, mean waist circumference was 88.97±18.17 cm, mean hip circumference was 101.66±17.52 cm, and mean waist-to-hip ratio was 0.88±0.09 cm.