Psikoloji lisans mezunları ve psikoloji öğrencilerinin uyuşturucu madde bağımlılık tutumları ile sigara bağımlılık tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between drug addiction attitudes and cigarette addiction attitudes of psychology undergraduates and psychology students
- Tez No: 817206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmamızda bir sağlık profesyoneli olan psikologların ve psikoloji lisans öğrencilerinin sigara madde bağımlılığına yönelik tutumları ve alt ölçekleri, madde bağımlılığına yönelik tutumları ve alt ölçekleri incelenmiş olup, elde edilen veriler literatürde var olan diğer sağlık çalışanlarının sigara bağımlılığına ve uyuşturucu madde bağımlılığına yönelik tutumları ile paralellik gösterdiği ayrıca bağımlılığa yönelik farkındalıklarının sağlık profesyonelleri tarafından çokta yüksek olmadığı ortaya konmuştur. Psikologların ve psikoloji lisans mezunlarının ölçeklerden aldıkları puanlara bakıldığında ise sigara ile madde bağımlılığı tutumlarının paralellik gösterdiği görülmüştür. Bu bağlamda diğer sağlık profesyonellerine gerekli görülen her türlü bağımlılığa ve bağımlılara yönelik farkındalığın artırılması için verilen eğitimlerin artılırılması ve sürekli hale gelmesi, bağımlılık alanında çalışması muhtemel psikolog ve psikoloji öğrencileri için de elzemdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes towards addiction to cigarette substance, subscales, the attitudes towards addiction to substance and subscales of psychologists being a medical professional and psychology undergraduate students were examined and the acquired data revealed a parallelism between the other medical workers' attitudes towards cigarette addiction and drug addiction and it also revealed that medical professionals' awareness to the addictions are not so high. When considered with the points which psychologists and psychology undergraduate students gained from scales, cigarette and drug addiction attitudes show parallelism. In this sense, it is essential for the possible psychologists and psychology students to increase the number of the necessary educations and to enhance the awareness to every kind of addiction and addicts and to make it perpetual for the other medical workers.