Erzurum'da HBN-DNA pozitif olgularda HDV-RNA prevalansı ve HBV ilaç direnci
HDV-RNA prevalence and HBV drug resistance in HBV-DNA positive cases in Erzurum
  1. Tez No: 817207
  2. Yazar: ÖZGÜR AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Erzurum'da HBV-DNA Pozitif Olgularda HDV-RNA Prevalansı ve HBV İlaç Direnci Amaç: Bu çalışmada, Erzurum'da Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin çeşitli kliniklerinde hepatit ön tanılı hastalarda HBV-DNA ve HDV-RNA prevalansının belirlenmesi, bu virüslere ait serolojik göstergelerin ve HBV ilaç direnç sonuçlarının bildirilmesi ile HBV ve HDV epidemiyolojik verilerine girdi sağlamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde 2017-2022 yılları içinde“uluslararası hastalık sınıflamasının ICD B16-B19 ve K73 tanı kodlarından herhangi biri ile tedavi edilen 8599 olgunun moleküler ve serolojik yöntemlerle araştırılan hepatit B ve hepatit D'ye ait sonuçlar ve ilaç dirençleri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalara ait veri ve bilgilerinin toplanmasında ”ENLİL Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Modülleri" ve Mikrobiyoloji Laboratuvar kayıtları kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada, 7752 olguda HBV-DNA araştırılmış ve %67.4; 1611 olguda HDV-RNA' araştırılmış %7.8 pozitif sonuç elde edilmiştir. Olguların %84.4'ünde HBsAg; %10.1'inde anti-HBs; %16.2'sinde anti-HBc ve %9.5'inde HBeAg pozitif bulunmuştur. HDVAg, Total anti-HDV ve Anti-HDV-IgM pozitifliği ise sırasıyla %0.6, %89.2 ve %0.4 olmuştur. HBV/HDV koenfeksiyonu olguların %1.1'nde görülmüştür. HBV-DNA ve HDV-RNA pozitifliği erkeklerde kadınlara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. HBV-DNA pozitifliği 18-39 yaşındaki olgularda diğer yaşlara göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lamivudin ve adenovire karşı HBV dirençli suş gözlenmemiş buna karşın telbivudine %16.7, tenofovire %10.0 ve entakavire %6.7 oranında direnç tespit edilmiştir. Sonuç: Erzurum ilinde, hepatit tedavisinde kullanılan ilaçlara yüksek bir direnç tespit edilmese de HBV ve HDV'nin moleküler ve hastalığa işaret eden serolojik göstergelerinin yüksek prevalansa sahip olması ciddi bir sağlık sorunudur. Yöremiz halkının sağlık otoritelerince hepatitler ve bulaşma yolları hakkında bilgilendirilmesi ve toplumun hepatit aşılama süreçlerine dahil edilmesi bu hastalıkların önlenmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
HDV-RNA Prevalence and HBV Drug Resistance in HBV-DNA Positive Cases in Erzurum Aim: In this study, it was aimed to determine the prevalence of HBV-DNA and HDV-RNA in patients with pre-diagnosis of hepatitis in various clinics of the University Research and Practice Hospital in Erzurum, to report the serological indicators of these viruses and the results of HBV drug resistance, and to provide input to HBV and HDV epidemiological data. Material and Method: The results and drug resistance of hepatitis B and hepatitis D, which were investigated by molecular and serological methods, of 8599 cases treated with any of the ICD B16-B19 and K73 diagnostic codes of the“international disease classification”in Atatürk University Research Hospital between 2017 and 2022 were retrospectively examined.“ENLIL Hospital Information Management System Modules”and Microbiology Laboratory records were used to collect patient data and information. Results: In the study, HBV-DNA was investigated in 7752 cases, and 67.4% were positive; HDV-RNA was investigated in 1611 cases, and 7.8% were positive. HBsAg was positive in 84.4% of the cases; anti-HBs in 10.1%; Anti-HBc in 16.2%; and HBeAg in 9.5% of the cases. HDVAg, Total anti-HDV, and Anti-HDV-IgM positivity were 0.6%, 89.2%, and 0.4%, respectively. HBV/HDV coinfection was seen in 1.1% of the cases. HBV-DNA and HDV-RNA positivities were found to be significantly higher in males than females. HBV-DNA positivity was found to be higher in cases aged 18–39 years compared to other ages. No HBV-resistant strains were observed against lamivudine and adenovir; however, resistance to telbivudine (16.7%), tenofovir (10.0%), and entacavir (6.7%) was detected. Conclusion: Although there is no high resistance to the drugs used in the treatment of hepatitis in Erzurum, the high prevalence of molecular and serological indicators of HBV and HDV is a serious health problem. It is important for the health authorities to inform the people of our region about hepatitis and its transmission routes and to include the community in hepatitis vaccination processes in terms of preventing these diseases.