Türkiye Cumhuriyeti'nde ve Avrupa'da 'Kıbrıs' imajı
Cyprus image in Turkish Republic and Europe
- Tez No: 81721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
TÜRKÇE ÖZET Kıbrıs imajı Türkiye'de ve Avrupa'da farklıdır. Türkiye'de KKTC'nin varlığı desteklenmektedir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin de kesinlikle tüm Kıbrıs'ın temsilcisi olmadığı düşünülmektedir. Ancak Avrupa'nın birçok ülkesinde KKTC'nin varlığından bile haberdar olmayanlar veya KKTC'nin varlığım kabul etmeyenler bulunmaktadır. Türkiye'de Kıbrıs genellikle“yavru vatan”ve“milli dava”olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de halk içinde kimi zaman Kıbrıs'a yapılan ekonomik yardımı fuzuli bulanlar olmuştur. Ancak genel kam; aynı soydan gelen Kıbrıslı Türkler'e, gerekli ekonomik desteğin verilmesi, Türkiye'nin kendi güvenliği için şarttır şeklindedir. Avrupa'da ise durum çok farklıdır. Çünkü Rum ve Yunan lobisinin güçlü çalışmaları Kıbrıs imajını tek taraflı oluşturmuştur. Şöyle ki: Adada iki toplum yaşamaktadır. Rum ve Türk. Rumlar Güney Kıbrıs'ta, Kıbrıs Cumhuriyeti 'nde özgür yaşamaktadır. Türkler ise kuzeyde, 1974'ten beri Türkiye'nin işgali altındadır. Eğer Türkiye adadan askerini çekerse, Kıbrıs'ta Rumlar ve Türkler Avrupa Birliği'nin güvencesi altında yaşayabilirler. Hatta bu düşünce Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için tehdit olarak dahi kullanılmaktadır. Çünkü Avrupalı birçok ülke Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecindeki engelin Kıbrıs sorunu olduğuna inanmaktadır. İmaj dışarıdan görüntü, ya da dışa karşı oluşturulan görüntü olarak tanımlanabilir. İmajın değiştirilmesi, yenilenmesi ve iyileştirilmesi olasıdır. Bunun için temelde imajın ne olduğunu öğrenmek gerekir. Ülkelerin mevcut imajı tüm ekonomik, siyasal ve sosyal ilişkilerini etkilemektedir. Kıbrıs'ın da Türkiye'deki imajı“yavru vatan”, Avrupa'daki imajı ise“Türkiye tarafından işgal altında bulunan ve uyuşmaz bir Kıbns”tır. Bu imajın düzeltilmesi, belki de Kıbrıs sorununun çözümünde atılması gereken ilk adım olmalıdır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY The image of Cyprus varies between Turkey and Europe. The existence of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) is supported by Turkey, furthermore the fact that the Greek Cypriot Administration in Southern Cyprus does not represent the whole island is acknowlwdged. However, there are people in most European countries who are not aware of the existence of a country like TRNC or who do not acknowledge it. In Turkey, Cyprus is belived to be a“national cause”where blood relatives live. Some Turkish people in Turkey put forward that Turkey's economic aid to TRNC is superfluous. Nonetheless, the usual belief is that Turkey, also for her own safety, should carry on supporting her Turkish Cypriots. Whereas the image of Cyprus in Europe is quite different. This is because of the image built by effective Greek and Greek Cypriot lobbying, in favour of Southern Greek Cyprus. The leading belief in Europe is that there exists two communities in Cyprus; the Greek and Turkish Cypriots.The Greek Cypriots live on the Southern part of Cyprus, on the free lands of the Republic of Cyprus. On the other hand, the Turkish Cypriots are living within the Northern part of the island invaded by Turkey in 1974. The European belief is that, as soon as Turkey withdraws her army from Cyprus the two communities can live together under the guarantee of the EU. The application of the Greek Cypriot Administration for EU full- membership in the name of the whole island is being used as a threat against Turkey and her application for EU membership. Most EU countries share the belief that the obstacle in front of Turkey's EU membership is because of the stance she takes on the Cyprus issue. There exists people who share this view in Turkey, as well. Image can be described as the outlook, or the look created for external observance. It is possible to change the image, renew or improve it. For this, what is image in reality must be well defined. The images of the countries are evolved according to their economic, political and social features. The image of Cyprus in Turkey is the“baby country”, whilst in Europe it is“a country under the invasion of Turkey with intransigent attitudes”. Perhaps, correcting the deviance between these images should be the first step that must be taken on the way solving the Cyprus dispute. '&> ^JWs^ ?^c^1 wt^^-'' ^w^ 74