İlköğretim okulu müdürleri ve müfettişlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların sınıf öğretmenlerini güdüleme düzeyi
The Motivational levels of behaviors to motivate class teachers performed by primary school principals and supervisor during evaluation process
- Tez No: 81720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAYET PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim okulu müdürleri ve müfettişlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların sınıf öğretmenlerini güdüleme düzeylerini tesbit etmektir. Bu genel amaç doğrultusunda sırasıyla ilköğretim okulu müdürleri ve ilköğretim müfettişlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların sınıf öğretmenlerim güdüleme düzeylerine ilişkin algılarının cinsiyet ve kıdem bakımından bir farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İli Büyük Şehir Belediyesi merkez ilçe ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışma evreninin sınıf öğretmenleri açısından fazla olması nedeniyle örnekleme yoluna gidilmiştir. Oranlı örneklem ve random yöntemi ile her ilçeden belli okullar seçilmiş, bu okullarda görev yapan 3 ^6 sınıf öğretmeni örneklem olarak alınmıştır. Geliştirilen bilgi toplama aracı (anket), araştırmacı tarafından 3^6“ sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Geri dönen anketlerden 310 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler S.S.P.S. paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. İlköğretim okulu müdürleri ve müfettişlerin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların sımf öğretmenlerini güdüleme düzeylerine ilişkin sımf öğretmenleri algılarının ortalama değerleri hesaplanmış ve buna göre önem sıralan belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyet ve kıdem değişkenine göre sınıf öğretmenlerinin ortalamaları arasında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığım belirlemek için t Testi; ve yine kıdeme göre sımf öğretmenleri ortalamaları arasında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığım belirlemek için Varyans Analizi yapılmıştır. Varyans analizi sonucunun anlamlı olduğu durumlarda farkın kaynağım bulmak için Tukey Testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ana hatlarıyla şunlardır: 1. İlköğretim okulu müdürlerinin sınıf öğretmenlerini olumsuz güdüleyen davranışlar boyutunda göreli olarak en fazla olumsuz güdüleyen davranış ”okul müdürünün öğrencilerin yanında yıkıcı eleştiride bulunması“ dır. 2.İlköğretim okulu müdürlerinin sımf öğretmenlerini olumlu güdüleyen davranışları boyutunda göreli olarak en fazla olumlu güdüleyen davranış ”okul müdürünün okulda olumlu bir öğrenme ortamı yaratması“ dır.3. İlköğretim müfettişlerinin sınıf öğretmenlerini olumsuz güdüleyen davranışları boyutunda göreli olarak en çok olumsuz güdüleyen davranış ”müfettişlerin denetim sonunda sınıf öğretmenleri ile görüşmemesi“ dir. 4. İlköğretim müfettişlerinin, sınıf öğretmenlerini olumlu güdüleyen davranışları boyutunda göreli olarak en çok olumlu güdüleyen davranış ”müfettişlerin sınıf öğretmenlerinin özellikle olumlu karakteristik davranışlarını tesbit etmesi" olarak görülmüştür. İlköğretim okulu müdürlerinin olumlu ve olumsuz güdüleyen davamşlan boyutunda, cinsiyet değişkenine göre sınıf öğretmenlerinin algılan, sadece olumlu güdüleyen davranışlar açısından farklılık göstermiştir. Kıdem grupları arasında, olumsuz güdüleyen davranışları boyutunda 21 yıl ve üstü ile 6 ve 10 yıl arası, 21 yıl ve üstü ile 5 yıl ve altı kıdem grupları arasında, olumlu güdüleyen davranışlar boyutunda da 6 ile 10 yıl arası ve 5 yıl ile altı kıdem grupları arasında farklılık görülmüştür. İlköğretim müfettişlerinin olumlu ve olumsuz güdüleyen davranışları boyutunda, sımf öğretmenlerinin algılan arasında cinsiyet bakımından fark olmadığı görülmüştür. Kıdem gruplan arasında olumsuz güdüleyen davranışlar boyutunda 6-10 yıl ile 21 yıl ve üstü kıdem gruplan farklılık göstermiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The general aim of this study is to define the level of the behaviours performed by Primary Education school Principals and Supervisors during the process of evaluation in order to motivate class teachers based on the direction of that general purpose, it was tried to determine respectively whether the behaviours performed by primary school Principals and Primary Education Supervisors during the process of motivation and evaluation perform difference from the view of sex and seniority. The area of the study in question contains class teachers in duty in Primary Education schools belonging to the central district of Ankara Municipality. By taking into consideration the great number of concerned teachers, the pattern has been definied. According to proportional sample and random method the given schools has been chosen finow every districts and so an unity of 376 class teachers has been formed. The developed data collection means (quastionnaire), has been applied to 376 teachers by researcher. 310 quastionnaire forms have been submitted to evaluation. The obtained data have been analysed with the help of SPSS package program. The mean values of perception by class teachers about the motivation level produced by the behaviour of the school administraters and inspectors in the process of evaluation have been calculated and ranked. Addionally, the test“t”for determining signifcance of the difference between teacher groups on the basis, and the variance analysis for evaluation of teh significance of seniority level difference amongs groups have been applied. The test“Tukey”has been applied, when the result of Variance analysis seemend to be meaningful. The obtained results are the following: 1. The most, negative behaviour of primary Education Principals concerning the teachers motivation is the negative criticism done in front of students. 2. The most positive behaviour of Principals in the process of mativation of the teachers is to create a positive climate for learning at the school. 3. The most negative behaviour of Supervisors in the process of the motivation of the teachers is to avoid meeting with class teachers after inspection. IV4. The most positive behaviour ofŞupervisors in the process of motivation is to determine particulary the characteristic positive conducts of teachers. 5. It is observed that there is a difference from the view of sex, between the teachers, about perception, behind the negative and positive behaviours of principals. From the view of seniority, a difference between 6-10 years for those situated at 21 year level and more, for negatively motivating behaviours and a difference between 6-10 years for those having 21 years and more for positively motivating behaviours, among seniority groups, have been seen. It is observed that the sex difference did not play any role about positively or negatively motivating behaviours of Primary Education inspectors for teachers' perception. Behind behaviours which motivated in negative way seniority groups, there was a difference between 6-10 years for those situated at 21 year level and more groups have been seen.