Çevre Bakanlığı'nın örgütlenmesi ve İngiltere örneği
The Organization of the department of environment and example of the United Kigdom
- Tez No: 81722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de merkezi düzeyde çevre koruma alanında yetkili olan Çevre Bakanlığı'nın kurumsal yapısı (örgütlenmesi), sorunları ve politikaları sunulmuştur. Amaç Çevre Bakanlığı'nın örgütlenmesindeki problemleri İngiltere örneği yardımı ile çözmektir. Çevre Bakanlığı'nın teşkilatlanmasındaki sorunlara çözüm bulmak için ingiltere Çevre Bakanlığı ve Çevre Ajansı' nın amacı, hedefi, kurumsal yapısı ve görevleri incelenmiştir. Türkiye'de çevreye ilişkin temel politikaların saptanmasında ve çevreye ilişkin etkinliklerin eşgüdümünü sağlamada görevli kuruluş Çevre Bakanlığı'dır. Ülkemizde etkisi ve etkinliği henüz kolayca anlaşılamayan, geleceği ise tam bilinmeyen bir Çevre Bakanlığı var. Bunun nedeni ise Türkiye'deki hiçbir çevre politikasının tutarlı, sistemli ve kararlı bir biçimde uygulanmamasıdır. Türkiye'de ana çevresel işlevler bakımından ne bir düzenleme yetersizliği vardır.ne de merkezde ve taşrada çeşitli çevresel işlevlerin sorumluluğunu üstlenen bir kuruluş eksikliği bulunmaktadır. ingiltere örneğinden de anlaşıldığı üzere her ülkede kurumlaşmaya ilişkin sorunlar vardır. Türkiye'nin asıl ve en büyük sorunu, çevre koruma konusunda yeterli bir siyasal iradeye sahip olmamasıdır. Böyle bir irade oluştuğu takdirde çevre sorunlarında çözüm bulmak mümkün olacaktır. 136
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it has been presented the institutional structure, problems and policies of the Ministry of Environment which has authority on the preelection of environment in Turkey. The aim, the organization of the Ministry Environment which has some problems, to solve as in the United Kingdom. It has been studied on the works institutional framework, aim and objectives of the Environment Agency and the Department of Environment of the United Kingdom. In Turkey, the concerned foundation which is related to teke basic decision and coordinating duties about the environment is the Ministry of Environment.ln our country, there is a Ministry of Environment whose efficiency and effects cannot be easily understood it is too difficult to guess its future. The main reason of this is the lack of consistent, systematical and determined environmental policy in Turkey. In Turkey, there is neither the lack of regulations on the base of fundamental functions nor the deficiency of the organization which is responsible for different kind of environmental functions. Every country has some problems to institutionalize the environmental organizations as in the United Kingdom. Turkey's main and real trouble is the lack of sufficient political determination about the protection of environment.lf this kind of determination can be arisen, it is going to be possible to find solution for environmental problems. 137