Hipotiroidili hastaların hastalıklarına yönelik bilgi düzeylerinin yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the knowledge levels of the patients with hypothyroidism and the quality of life
- Tez No: 817212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma hipotiroidili hastaların, hastalıklarına yönelik bilgi düzeylerinin yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak, 11 Mart 2020 – 1 Mart 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemini; Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniği/kliniğine, Pursaklar Devlet Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran, 18-65 yaş arası olan, en az 1 yıldır hipotiroidi tanısı ile takip edilen, hipotiroidi dışında başka bir kronik hastalığı olmayan, en az 1 yıldır hipotiroidi tedavisi alan, herhangi bir iletişim engeli olmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar oluşturmuştur. Araştırma toplam 186 hasta ile yürütülmüştür. Görüşmeler yüz yüze yapılmış olup, yaklaşık 15-25 dakika sürmüştür. Araştırmanın verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Hastalığa İlişkin Özellikler Formu”,“Hipotiroidi Bilgi Anketi”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ile Kolmogrov Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri ve Spearman's Korelasyon katsayısından faydalanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship between the Knowledge Levels of the Patients with Hypothyroidism and the Quality of Life This research descriptive was conducted to evaluate the correlation between the knowledge levels of patients with hypothyroidism towards their diseases and the quality of life. The research was performed between 11 June, 2020 and 1 March, 2021. In the research hospitals sample includes the patients aged 18-65 who consult Gulhane Training and Research Hospital Endocrinology polyclinic/clinic, Pursaklar State Hospital internal medicine clinic, diagnosed with hypothyroidism at least for one year with no other chronic diseases, recieving the treatment of hypothyroidism at least for one year, who don't have any communication problems and accept to join the research. The data collected with 186 patients“Demographical Information Form”,“The form of the Features of the Disease”,“Hypothyroidism information quastionmare”,“Scale of SF-36 Life Quality”. In the evaluation of the data, descriptive statistics, Kolmogorov Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis tests and Spearman's correlation coefficient have been used p0,05). The mean score of the knowledge levels questionnaire was 72.06±20.26. The lowest mean sub-dimensions score of the SF-36 was emotional role was 37.28±42.26, while the highest mean score was 56.75±27.50 in the physical function sub-dimension.