Egemenliği tartışmalı adalar sorunu: Karşılaştırmalı bir çalışma (Kardak Kayalıkları, Spratly ve Senkaku/Diaouyu Adaları örnekleri)
Disputed islands question: A comparative study (Kardak Rocks and Spratly and Senkaku/Diaouyu Islands cases)
- Tez No: 81727
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Devletlerarası ilişkilerde egemenliği tartışmalı adalar sorununu uluslararası hukukun ilgili kuralları bağlamında karşılaştırmalı olarak inceleyen bu çalışma, örnek olay olarak Kardak Kayalıkları uyuşmazlığıyla birlikte Spratly ve Senkaku/Diaouyu Adaları uyuşmazlıklarını içermektedir. Çalışmanın amacı bu tür uyuşmazlıkları karşılaştırmalı olarak incelemekle sınırlı tutulduğundan, uyuşmazlıklara konu olan adaların gerçekte hangi devlete ait olduğunu tespit etmek gibi bir amaç güdülmemiştir. Bu çerçevede, birinci bölümde, uluslararası hukukun ülke kazanmayla ilgili kurum ve kuralları incelenmiş ve böylece çalışmanın uluslararası hukuk açısından kuramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'nin taraf olduğu Kardak Kayalıkları uyuşmazlığı ele alınmıştır. Uyuşmazlığa konu olan Kardak Kayalıklarfnın özelliklerinin ve stratejik önemlerinin irdelenmesinden sonra, tarafların egemenlik iddiaları ve uyuşmazlığın çözümü konusundaki görüşleri sırasıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Güney Çin Denizi'nde yer alan Spratly Adaları ve Doğu Çin Denizi'nde yer alan Senkaku/Diaouyu Adaları konusunda yaşanan uyuşmazlıklar ele alınmıştır. Burada da öncelikle söz konusu adaların coğrafi özellikleri ve stratejik önemleri irdelenmiş, daha sonra da tarafların egemenlik iddiaları ve uyuşmazlığın çözümü konusundaki görüşleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, ikinci ve üçüncü bölümde incelenen uyuşmazlıklara konu olan adaların özellikleri karşılaştırılmış ve bu uyuşmazlıklara taraf olan devletlerin uyuşmazlıklara yaklaşımları, birinci bölümde çizilen kuramsal çerçeve bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu arada, her ne kadar çalışmanın amacı uyuşmazlığa konu olan adaların gerçekte hangi devlete ait olduğunu tespit etmek olmasa da, bu bölümde tarafların egemenlik iddialarının ilgili uluslararası hukuk kuralları açısından durumu da değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, çalışma boyunca ulaşılan sonuçlar sıralanmıştır. Bu bağlamda, hem egemenliğe konu olan adaların özelliklerinin benzer noktalarına dikkat çekilmiş, hem uyuşmazlıkların ortaya çıkış nedenleri üzerinde durulmuş, hem de tarafların egemenlik iddialarında ve çözüm önerilerinde rastlanan ortak öğeler sıralanmıştır. 210
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis, which analyses the disputed islands question in inter-state relations in the context of the relevant rules of international law, takes the Kardak Rocks and Spratly and Senkaku/Diaouyu Islands disputes as case studies. On the other hand, as this study aims only to make a comparative analyses of such disputes, finding the real owner of the said islands is not one of the main goal. In the first chapter, the rules and institutions of international law about acquisition of territory are analysed and the theoretical framework of the thesis is drawn out. The Kardak Rocks dispute, one of the claimants of which is Turkey, is analysed in the second chapter. In this context, the characteristics and the strategic importance of the Kardak Rocks were analysed firstly. Then, the sovereignty claims of the claimants and their proposals for solution of the dispute are studied. In the third chapter, the Spraty and Senkaku/Diaouyu Islands Disputes are examined which lay in South and East South China Seas, respectively. The sovereignty claims of the parties are analysed after the characteristics and the strategic importance of these islands were examined. In the fourth chapter, the characteristics and the strategic importance of the examined islands were compared and the sovereignty claims of all claimants were analysed comparatively in the context of the theoretical framework drawn in the first chapter. Additionally, despite the main goal of the thesis is not to find to which party the disputed island is belongs actually, the value of sovereignty claims of the claimants were criticised in the context of the relevant rules of the international law. Finally, the conclusions reached throughout the thesis are listed in the concluding chapter. In this context, the common points of the characteristics of the analysed islands, the reasons of such disputes and the approach and the solution proposals of the claimants were the main subjects. 211