Hollanda'daki Türk çocuklarının eğitim sorunları ve yoğunlaşma okulları
The Educational problems of Turkish children in Holland and concentration schools
- Tez No: 81726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
1960'lı yılların başlarında diğer Avrupa ülkelerine olduğu gibi Hollanda'ya da işçi olarak giden Türklerin sayısı günümüzde aileleri ile birlikte 272 bin kişidir. Türkiye'ye geri dönüşleri artık imkansız görünen Türk toplumunun Hollanda'ya, kendi kültürel değerlerini koruyarak uyum sağlaması önem arz etmektedir. Bunun için de özellikle üçüncü nesil Türk çocuklarının kültürel değerlerimizden ve mirasımızdan haberdar edilmesi ve şu üç konuya önem verilmesi gerekmektedir. 1. Kültürel miras ile ilişki kurabilmek için Türkçe eğitimi, 2. Dini kimliğin oluşması ve muhafazası için okullarda din dersleri, 3. Sosyal ve hukuki alanda eşitliğin sağlanabilmesi için iyi bir eğitim. Fakat söz konusu alanlarda Türk çocuklarına yönelik uygulamalarda bazı sorunlar olduğu görülmektedir. Çalışmanın amacı, bu sorunları ortaya koyup, çözüm önerilerinde bulunmaktır. Araştırmada; literatür incelemesi, gözlem ve mülakat metotları kullanılmıştır. Giriş bölümünde problemlerin çerçevesi çizilmiş, araştırmanın amacı, metodu, temel kavramları, kapsam ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde anadili ve kültürü eğitimi ve din dersleri ile ilgili sorunlar.Türk çocuklarının genel eğitim düzeyleri, eğitimde başarısızlığa neden olan etkenler; üçüncü bölümde ise, eğitimde ve sosyal alanlarda olumsuzluklara yol açan Yoğunlaşma okulları (Çok sayıda yabancı öğrencinin bulunduğu okullar) konu edilmiştir. Sonuç kısmında da; mevcut sorunların çözümlenmesi ve Türk toplumunun ev sahibi topluma uyum sürecinin sağlıklı olabilmesi için Hollanda Devleti'nin daha tutarlı politikalar izlemesinin yanı sıra, Türk vatandaşları ve kuruluşlarının el birliği yapmalarının önemi ve Türkiye'den gönderilen resmi din görevlilerinin fonksiyonlarına işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of Turkish workers who went to Holland to work with their family members has reached 272 thousand in the present day. It is very important for Turkish society that is never seen to return to their countries to achieve the integration into the Holland society maintaining their own cultural values. Primarily the children of the third generation should be informed of cultural values and heritage of the nation they belonged. In order to achieve this target, the importance should be attached to the following three points: 1. To ensure access to the cultural heritage of their origin, training of mother tongue, 2. To create a religious identity and to maintain it, lessons of religion in schools, 3. To ensure the social and legal equality, a good education. A certain number of problems still exist in the above mentioned fields with reference to the children of Turks. The main target of this study is to establish these problems and then produce certain solutions to them. In the research, it is resorted to the methods of literature analysis, observation and conversation. In introduction, the general outlines of these problems, the target of the research, basic concepts and the limitations of the study are briefly explained. In the second chapter, the problems concerning the training of mother tongue and culture as well as lessons of religion, the general level of education of Turkish children, the causes leading to failure in education have been discussed. The third chapter tackles the concentration schools, where the number of foreign students is more than the native ones. These schools appear to have produced so far a number of problems in educational and social sphere. In conclusion, it is pointed out the idea that the state of Holland should follow more consistent policies to solve the existing problems and that the Turkish citizens and the organisations should also work co-ordinately with each order. The functions of the religious officers sent by Turkish government to Holland are also mentioned in the same section.