Ege'de adaların hukuki statüsü ve ulusal çıkar bağlamında Türk dış politikasına etkisi
The legal status of the islands in the aegean region and it's impact on the Turkish foreign policy in terms of national interest
- Tez No: 162094
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Türkiye ve Yunanistan'ı aynı coğrafyada birleştiren Ege Denizi, Akdeniz- Karadeniz ekseninde stratejik bir konuma sahiptir. Aynı zamanda Ege Denizi, her iki devletin denizler yoluyla dış dünyayla bağlantı kurmalarını sağlayan bir denizdir. Sahip olduğu stratejik önemle bağlantdı olarak Ege Denizi'nde var olan karasuları, kıta sahanlığı ve hava sahası gibi sorunların çözümlenmesini etkilemesi açısından Ege'de egemenliği belirsiz ada, adacık ve kayalıklar sorununun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Egemenliği tartışmalı adalar sorunu temel alınarak yapılan bu çalışmada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlar uluslararası hukuk ve Ege'de mevcut durum karşılaştırılarak incelenmiştir. Ege Denizi'nden kaynaklanan sorunların Türk-Yunan ilişkilerinde yarattığı krizlere yer verilen ikinci bölümde, Türk ve Yunan taraflarının sorunun çözümü için gerçekleştirmiş oldukları sonuçsuz girişimlere değinilmiştir. Ayrıca sorunların çözümü konusunda zorlaştırıcı bir takım faktörlerin etkisiyle gelinen duruma dikkat çekilmiştir. Ege'deki Türk-Yunan uyuşmazlığının, her iki ülkenin güvenlik kaygılarını içeren bir yönü de bulunmaktadır M, bu durum NATO ve AGSP politikalarında gerçekleşen değişikliklerden etkilenmektedir. ABD ve AB gibi uluslararası ilişkilerde etkinliğe sahip güçlerin Ege sorununa yaklaşımlarının incelendiği bu çalışmada, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakereleri sürecinde Ege sorunları konusundaki olası yaklaşımları, Ege Denizi'ndeki haklan çerçevesinde ve sorunun çözümü konusunda izlenmesi gerektiği düşünülen stratejilerle birlikte değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Ege'deki sorun, uluslararası hukuk, çözüm konusundaki girişimler, çözümü engelleyen faktörler ve değişen uluslararası sistem ve güç ilişkilerini kapsamında ele alınmış ve Ege'de var olan sorunların çözümü konusunda hukuka dayanan yaklaşımlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Aegean sea, which connects Turkey and Greece in the same geography, has a strategic position in the axis of the Mediterranean and Black Sea region. At the same time, it is a sea that enables the two states to get in touch with the outside world. Owing to the strategic importance of Aegean Sea, the issue of islands, islets and rocks, whose sovereignty is controversial, ought to be clarified since it has an impact on the future of such problems as territorial waters, continental shelf and flight zone. In this study, based on the controversial issue of the sovereignty of the islands, islets, rocks, the conflicts between Turkey and Greece have been investigated by comparing the international law and the statu quo in the Aegean region. In the second chapter, which focuses on the crises that put a stres on the relations between the two countries, the inconclusive attempts intended for the solution of the conflicts have been dealt with. And also the position arrived at as a result of the complicated factors is stressed. The Turkish-Greek conflict in the region has an aspect that involves the security concerns of both countries, a case which is affected through the changes that take place in the NATO and ESDP policies. In this study, dealing with the approaches of such powers as USA and EU, which are effective in the international relations, an assessment of Turkey's potential approaches in the process of integration negotiations has been made alongside the evaluation strategies to be followed so as to find a solution within the framework of the rights of Turkey in the Aegean region. The study handles the Aegean conflict in the context of international law, solution attempts, complicated factors and the changing international system as well as power relations; in the meantime, it puts forward legal approaches with regard to the solution of the issues of the Aegean region. VI